Vücut dövmelerinin adli bilimler açısından değerlendirilmesi
Appraisal of body tattoos in forensic sciences
- Tez No: 247760
- Danışmanlar: PROF. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'nde 2006?2007 yıllarına ait otopsi raporlarında ardışık tarama yapılarak vücudunda tatuaj tespit edilen olgular saptanmış ve bu olgularla ilgili bilgiler ayrıntılı bir şekilde yazılarak sonuçlar istatistikî olarak değerlendirilmiştir. Tatuaj tespit edilen olguların oranı %4,7'dir. Bunların %38'i cinayet, %28'i kaza sonucu ölmüştür. Ölüm nedenleri arasında %28 ile ateşli silah ilk sırada, %14 ile kesici alet yaralanması ikinci sıradadır. Kaza sonucu ölümlerin %44'ü madde entoksikasyonudur.İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir'de faaliyet gösteren 50 dövmeciyle görüşülerek katılımı gönüllülük esasına dayanan bir anket yapılmış ve sonuçlar istatistikî olarak değerlendirilmiştir.Dövmecilerin %60'ının son on yılda dövme yapmaya başlamış olduğu belirlenmiştir. Çoğu İstanbul ve Ankara'da faaliyet göstermektedir. Gelen müşteri profillerinin ağırlıklı olarak 25?40 yaş grubundan olduğu ve dövme yaptıran kadınların oranının %56 olduğu anlaşılmıştır. En çok dövme yaptırılan vücut bölgesi kol ve omuz olarak tespit edilmiştir. Müşteriler tercihlerini genellikle katalogdan bakarak yapmaktadırlar.İnsanoğlu tarih boyunca sembolleri bir ifade aracı olarak kullanmıştır. Onlarla ait olduğu grubu, inanışlarını, toplumsal statüsünü, içinde bulunduğu ruh halini, olmak istediği kişiyi, düşüncelerini ve duygularını toplumun diğer birey ve katmanlarına aktarmaya çalışmıştır. Sanatta, din ve felsefede, kitle iletişim araçlarında, kıyafet ve aksesuarlarında ve beden süsü olarak vücuduna yaptırdığı dövmelerde daima sembolizmden yararlanmıştır.Yapılan her iki alan çalışmasının sonuçları bize dövme yaptırmanın günümüz toplumunda yaygınlaşmakta olduğunu göstermektedir. Adli bilimler açısından suç araştırmaları sırasında veya kimliklendirmede olay yerinde bulunan semboller ya da kişinin vücudunda bulunan dövmelerden yararlanılabilir. Bu nedenle olay yeri incelemesinde orada bulunan semboller dikkate alınmalı ve otopsi sırasında tatuajların yer ve şekilleri ayrıntılı bir şekilde tarif edilmeli ve fotoğraflanmalıdır.Semboller ve dövmeler için bilgisayar ortamında parametrik arama yapma imkânı sağlayan bir katalog oluşturulmuş olup http://www.semboller.net adresinde 2010 yılı içerisinde kullanıma açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Council of Forensic Medicine of Turkey Morgue Specialization Agency autopsy reports held between years of 2006 and 2007 were sequentially cross-hatched for cases with tattoo work. These cases were later taken into account with detailed descriptions, which were finally evaluated statistically. Total percentage of corpses with a finding of a tattoo is 4,7 percent in total, of which 38 percent are murder cases and 28 percent are accidental deaths. Deaths involving firearms have the highest rate with 28 percent among murder cases, followed by deaths involving sharp tools and objects, which constitute a 14 percent. Most frequently observed cause for accidental deaths is substance intoxication by 44 percent.A survey has been carried out with 50 tattoo studios in Istanbul, Ankara, İzmir, Bursa and Eskişehir all of which voluntarily participated. Results have been statistically evaluted.60 percent of the tattoo artists have been noted to have started in their line of work within the last ten years. Majority of the artists are located in İstanbul and Ankara. The largest customer age group is 25 to 40 and 56 percent of customers are noted to be females. The most common body part for tattoo demand are noted to be arms and shoulders. Majority of the customers prefer to choose tattoo designs via model catalogues.Mankind have been employing symbols as a means of expression. Using symbols, men and women have tried to communicate their identification with a particular group, beliefs, social status, state of mind, desired persona, thoughts and feelings to other individuals or social structures. Mankind have continously put symbolism at work in art, religion, philosophy, mass communication, clothings and accessories and finally in tattoos as an ornamentation of the body.Both fields studies mentioned above have shown us that tattoos as body modification are getting more and more popular among today?s society. When in regard to forensic sciences, body tattos and symbols present in crime scene can be utilized in criminal investigations or corpse identification. Symbols on the premises should be included in crime scene investigations in addition to detailed description and imaging of tattoos, with their location on the body.A digital catalogue that enables parametric searches on symbols and tattoos has been compiled and it will be published and also will be available for use on http://www.semboller.net in 2010.