İstanbul Fatih adliyesi 1. aile mahkemesi'nde 2005-2007 yılları arasında verilen velayet kararlarında yer alan uzman raporlarının değerlendirmesi
The assesment of the expert reports given to the custody cases decided between the years 2005-2007 in the 1st family court of İstanbul Fatih courthouse
  1. Tez No: 247761
  2. Yazar: GÜLDEN ELÇİM ÜNER ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; uzmanların velayet hakkında verdikleri raporları inceleyerek, bu raporların değerlendirme kriterlerini ortaya koymak, çocuğun yüksek menfaatini sağlamak amacıyla literatürde tartışılan konuların göz önüne alınıp alınmadığını değerlendirerek bu raporların mahkeme kararlarına etkisini incelemektir.Bu amaç doğrultusunda; 2005?2007 yılları arasında İstanbul Fatih Adliyesi 1. Aile Mahkemesi'nde görülen davalarda verilen velayet kararlarındaki uzman raporları retrospektif dosya taraması yöntemiyle incelenmiş, elde edilen bilgiler tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile değerlendirilmişlerdir. Ele alınan dosyalar; davanın konusu, kararı, velayete konu olan çocuk veya çocukların sayısı, yaşları, cinsiyetleri, eğitim durumları, velayet ile ilgili olarak anne-baba arasında bir ihtilaf olup olmadığı, çocuğun velayet konusundaki görüşünün rapora ve karara etkisi açısından incelenmiştir.Bu inceleme sonucunda Fatih Adliyesi 1. Aile Mahkemesi'nde 2005- 2007 yılları arasında velayet kararı verilen dosyaların sadece %13,74'üne uzman raporu ve %32,73'ünde duruşmada çocuk görüşü alınmıştır. Raporlar ve duruşmada alınan görüşler düşünüldüğünde çocuk görüşünün kendisini ilgilendiren velayet davalarına sadece %46,64 oranında yansıdığı anlaşılmaktadır.Raporlar içerik yönünden değerlendirildiğinde literatürde tartışılan özellikleri büyük ölçüde taşıdığı fark edilmektedir. Ancak ev ve okul ziyaretlerinin raporlarda çok düşük oranda gözüktüğü anlaşılmakta ayrıca psikolojik test ve ölçeklerin kullanılmadığı görülmektedir.Raporlara yansıyan bu eksiklerin yasal bazı düzenlenmeler ve literatürde velayet değerlendirmelerinde kullanılan standartlarla zenginleştirilmiş meslek içi eğitimlerle giderileceği ve tartışılan bütün bu konuları içeren standartları belirleyen yeni çalışmaların yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out; the evaluation criteria of the custody evaluation reports and if the subjects discussed in the literature to provide the high interest of child are taken into consideration. Furthermore; the effects of the reports on the decisions of the court are also investigated.To achieve these objectives; the evaluation reports given to the custody cases of Istanbul Fatih Courthouse 1rst Family Court decided in between 2005- 2007 were examined retrospectively. The resulting data were evaluated using descriptive statistical methods. The files that were covered were examined for their subjects, decisions, the number, age, gender and educational status of children that are subject to the custody, the parental conflict about the custody decision and the effects of the opinions of the children about the custody on the reports and the decisions.It is found that only 13.74 % of the cases that custody decisions were given in Fatih Courthouse 1rst Family Court between the years 2005- 2007 were included evaluation reports and of the files only 32.73 % include the opinions of the children that were subject to the custody trial. Overall; the children's opinions about this vital decision were taken in to consideration by the rate of 46.64%.In terms of content features, reports reflect the features that are discussed in the literature widely. However, home and school visits in the reports are not taken in to consideration sufficiently. Also the psychological tests are not used anymore.The deficiencies that are reflected in the reports can be solved by some legal arrangements and vocational trainings that are enriched by the standards about custody evaluations discussed in the literature. The new studies examining all these issues and setting the standards in evaluation of custody and report writing will be appropriate.