Hakim ve cumhuriyet savcılarında psikosomatik hastalıklar ve tükenmişlik sendromu
Psychosomatic disorders and burnout syndrome among judges and public prosecutor
  1. Tez No: 247762
  2. Yazar: GÖKÇEN ESRA BADUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS, PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Psikoloji, Forensic Medicine, Law, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hakim ve C. Savcıları toplumsal hayatı düzenlemede en önemli görevi üstlenmişlerdir. Meslekleri gereği aldıkları kararlar birçok insanın hayatlarında ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca meslekleri gereği her gün farklı onlarca zorlayıcı (fiziksel ve ruhsal sağlıkları iyi olmayan, fazla ve bazen gerçekçi olmayan taleplerde bulunan) insanla bire bir etkileşim içinde, ağır bir iş yükü altında çalışmaktadırlar.Bu çalışmada, Hakim ve C.Savcılarının demografik özelliklerini belirlemek, sağlıkla ilgili bazı davranış şekilleri hakkında bilgi edinmek, meslekleri ile ilgili en yıpratıcı buldukları konuları öğrenmek, tükenmişlik düzeylerini ve psikosomatik hastalıklarının görülme sıklığını tespit etmek ve elde edilen bilgilerin birbirleriyle ilişkilerini incelemek amacıyla İstanbul `da çeşitli adliyelerde görev yapmakta olan toplam 109 hakim ve Cumhuriyet Savcısından veri toplanmıştır.Sonuç olarak bu çalışmanın örneklemi, ilgili literatürde hiç ele alınmamış bir mesleğin çalışanlarından oluşmaktadır. Bu nedenle bir araya getirilen demografik veriler ve psikosomatik semptom ve hastalıkların sıklığı ile ilgili elde edilen bilgiler literatüre katkıda bulunmuştur. Örneklem aynı zamanda ?insanla yüz yüze çalışan bir meslek grubu olduğundan, tükenmişlik düzeyleri ile ilgili saptanan veriler, gelecek çalışmalarda araştırmacılara karşılaştırma yapma olanağı sağlamıştır.Araştırma sonucunda Hakim C.Savcılarının, önemli bir kısmının iş ve sağlık durumlarını zorlayıcı yaşam olayları olarak algıladıkları, ve başka bir mesleği tercih etmiş olmayı diledikleri, bu durumlarının da tükenmişlik düzeylerinin ve psikosomatik semptom ve hastalıklarının sıklığının artması ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada tükenmişlik ile olumsuz sağlık durumunun bir arada görülmesi, ilgili literatürdeki kuramsal yaklaşımları ve araştırma sonuçlarını destekler niteliktedir.Hakim ve C. Savcılarının sağlık durumlarının, mesleki tükenmişlik düzeylerinin ve bunları etkileyen faktörlerin bilinmesinin, olumsuz bir sağlık ve iş hayatı durumunun önüne geçmek için alınacak önlemlerde yol gösterici olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Toplumsal yaşantıda çok önemli görevler üstlenen Hakim ve C.Savcılarının mesleklerini ancak sağlıklı bir beden ve ruh hali ile gerektiği gibi gerçekleştirebileceklerinden bireysel ve kurumsal düzeyde gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Judges and public prosecutors undertake the most important division of duty in the process of obtaining social order.Due to their profession ,decisions they made cause directly significant changes and different circumstances in peoples? life. As a heavy burden of their profession ,each day they have got to be included in exhausting interactions and conversations with different kinds of people. Such as people suffering mentally, physically,or people have unrealistic , unethical requests.This study relies on data obtained from 109 judges and public prosecutors that are employees in various courthouses of Istanbul in the meantime,and goals are; to determine demographic characteristics of judges and p.prosecutors,to find out the most exhausting factors of their job according to them,to state their attitudes about health,to determine their fatigue levels , to scan the frequency of psychosomatic disorders they have and finally to examine all these data to determine the relations between.Consequently , the sample of this study is consisted of employees belong to two connected proffessions that are never worked on. Therefore, demographic data gathered and information about psychosomatic symptoms and frequency of disorders obtained contribute the litterateur. Due to the sample is a ?interaction based ? facing proffession?,data determined relevant burnout , allows researchers to compare their studies with.As a result of this study it is occured that remarkable part of judges and public prosecutors perceive their health and occupation issues as compelling and exhaustive situations,wish they had been choosen some other proffesions else. And it is also established that this condition is related with the increment of the frequency of burnout and psychosomatic disorders they have.Besides the fact of health problems and burnout occured together in this study supports previous studies and theoretical approaches conventional.It is being considered that determing occupational burnout frequencies and influential factors relevant,and defining health situations of judges and public prosecutors will be useful guiding to state the precautions that prevent negative health and occupation situations.Owing to the fact that judges and public prosecutors ? undertake significant tasks in society- needs healthy conditions both mental and physical to achieve their duty as required,all necessary measures have to be taken whether individual or institutional statements.