Tüm düzeltme ameliyatı yapılmış Fallot tetralojili hastaların orta dönem prognozlarının değerlendirilmesi
Mid-term prognosis of the patients after total surgical correction of tetralogy of Fallot
  1. Tez No: 247776
  2. Yazar: SEVCAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÖZBARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde izlenmekte olan tüm düzeltme ameliyatı yapılmış FT'li hastalarımızın ameliyat sonrası orta dönemdeki klinik durumlarının değerlendirilmesi, egzersiz kapasitelerinin ölçülmesi, ritim bozukluklarının araştırılması, ekokardiyografi ile her iki ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve PY derecesi ile ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Ekokardiyografik çalışmada standart yöntemlerle birlikte ventrikülün global fonksiyonlarını değerlendirmek için pulsed dalga doku Doppler ekokardiyografi ile MPİ kullanılmıştır.Bulgular: Çalışmaya FT nedeni ile ameliyat edilmiş, yaş ortalaması 7,9 + 4,4 yıl olan 57 hasta ve 58 sağlıklı çocuk alındı. Ameliyat sonrası ortalama izlem süresi 5 + 3,3 yıl idi. NYHA'a göre hastaların tamamının fonksiyonel kapasiteleri evre 1 idi. Yirmi dört saatlik Holter monitörizasyonunda kompleks ventriküler aritmiye rastlanmadı. Hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak sağ ventrikül EF düşük, sistol ve diyastoldeki alan ve volümler yüksek, İVKZ, İVGZ ve EZ uzun, MPİ yüksek, sol ventrikül EF düşük, İVKZ ve İVGZ uzun, MPİ yüksek bulundu. Hastaların ikisinde (% 3) eser, 25 (% 44)'inde hafif, 29 (% 51)'unda orta, birinde (% 2) ağır PY, % 33'ünde restriktif fizyoloji tespit edildi. Hasta grubunun egzersiz süresi kontrol grubundan anlamlı kısa, egzersiz testinin ilk dört basamağı sonunda ulaşılan kalp hızı düşük bulundu. Ameliyattan sonraki izlem süresi ile sağ ventrikül MPİ arasında pozitif korelasyon saptandı. Transanuler yaması olan hastaların PY dereceleri ve sağ ventrikül MPİ daha yüksek bulundu. Orta derece PY olan hastaların sağ ve sol MPİ, hafif PY'li hastalara göre yüksek bulundu. Sağ ventrikül MPİ ile sol ventrikül MPİ arasında pozitif korelasyon, egzersiz süresi ile sol ventrikül MPİ arasında negatif korelasyon bulundu.Sonuç: Tüm düzeltme ameliyatı sonrası orta dönemde FT'li hastaların klinik durumları iyi olmakla birlikte efor testi ile egzersiz kapasitelerinin bir miktar düştüğü, ekokardiyografi ile kalbin global fonksiyonlarının pulmoner yetersizlik derecesi ile ilişkili olarak etkilendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate clinical status, exercise capacity, arrhythmia incidence, global ventricular functions and the effect of pulmonary regurgitation (PR) on ventricular functions with echocardiography.Material and Method: The myocardial performance index (MPI) determined by pulsed wave tissue Doppler imaging with the classical echocardiographic study was used for assessing global ventricular function.Results: We examined 57 patients (7,9+4,4 years) with the patients after repair of tetralogy of Fallot (TOF) and 58 healthy children. The mean duration of follow-up period was 5+3,3 years after corrective surgery. All the patients were in NYHA class I. Holter recordings were normal in all patients. In the patients group; the right ventricular (RV) EF was lower, end-diastolic and end-systolic volumes, end-diastolic areas were greater, isovolumic contraction (IVCT) and isovolumic relaxation times (IVRT) were longer and MPI were greater than those in normal children. The left ventricular (LV) EF was lower, both IVRT and IVCT were longer and MPI was greater in the patients group. Two patients (3 %) had grade 1 PR, 25 (44 %) grade 2, 29 (51 %) grade 3 and one patient (2 %) had grade 4 PR. 33 % of patients had restrictive right ventricular physiology. Total exercise time was shorter and heart rate was lower in the first steps of exercise test. There was a positive correlation between follow-up period and RV MPI. The patients with grade 3 PR had greater RV MPI and LV MPI then the patients with grade 2 PR. There were positive correlation between RV MPI and LV MPI, negative correlation between exercise times and LV MPI.Conclusion: the patients after total surgical correction of TOF had good clinical status at mid-term follow-up period but, we showed that, the exercise capacity was decreased and global functions of the both ventricles were impaired related to the degree of PR.