Tam düzeltme ameliyatı yapılmış olan fallot tetralojili hastalarda ventrikül fonksiyonlarının ve b-tipi natriüretik peptid (bnp) düzeylerinin değerlendirilmesi
Quantification of ventricular function and its relation with brain type natriuretic peptides after surgical repair of tetralogy of fallot
  1. Tez No: 603877
  2. Yazar: UTKU ARMAN ÖRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL VARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fallot tetralojisi nedeniyle ameliyat edilmiş hastalarda pulmoner yetmezliğe (PY) bağlı olarak sağ ventrikül dilatasyonu ve disfonksiyonu gelişebilmektedir. Çalışmamızda BNP düzeyi ve doku Doppler ekokardiyografinin opere olmuş Fallot tetralojili (OFT) hastalarda ventrikül fonksiyonlarını göstermedeki etkinliğini araştırdık. Yaş ortalaması 11.1± 4.8 yıl olan, tam düzeltme ameliyatı yapılmış Fallot tetralojili 34 hasta ile 21 gönüllü kontrol çalışmaya alındı. Her iki grupta serum BNP düzeyi ölçüldü, standart ekokardiyografi ve doku Doppler çalışması yapıldı. Pulmoner yetmezlik derecesi renkli Doppler ile hafif, orta ve ağır olarak tanımlandı. Miyokardiyal performans indeks (MPİ), apikal dört boşluk pozisyonda, tüm ventrikül segmentlerinden doku Doppler ile çalışıldı. Telekardiyografik inceleme ile kardiyotorasik oran (KTO) bakıldı. QRS süresi, IVA değeri ve BNP düzeyi kullanılarak, ventrikül fonksiyonu hakkında bir indeks (RVDİ) oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Ventricular dysfunction due to pulmonary regurgitation has adverse effects on long-term outcome in patients with repaired tetralogy of Fallot (RTOF). Brain-type natriuretic peptide (BNP) can be used to evaluate ventricular dysfunction. The aim of our study was to examine the relation between BNP and echocardiographic parameters obtained by tissue Doppler imaging (TDI) in patients after RTOF. Thirty-four patients who underwent repair for TOF at 11.1 ± 4.8 years of age and age-matched 21 healthy children were studied. Plasma levels of BNP were measured at random visit of patients. Conventional echocardiography and tissue Doppler imaging (TDI) were performed. The severity of pulmonary regurgitation (PR) (mild, moderate, or severe) was assessed based on color Doppler findings. Myocardial performance index (MPI) was calculated from all segments of both ventricles at the apical four chamber position with TDI. Cardiac size was evaluated with cardio-thoracic ratio (CTR). Right ventricular dilatation index was calculated by using QRS time, IVA value, and BNP levels to evalute ventricular function. Plasma BNP levels were significantly higher in patients with RTOF than in control group (45.8 ± 48.6 vs 19.2 ± 12.7 pg/ml, p=0.009). Left ventricular ejection and shortening fraction did not differ between two groups. Myocardial performance index was significantly higher in all cardiac segments in patients with RTOF than control. Izovolemic acceleration (IVA) was significantly decreased in RTOF group especially in RV basal and mid segments. BNP levels showed moderate correlation with QRS period and QT dispersion.