Diferansiye tiroid kanserlerinde vasküler endotelyal büyüme faktörü, insülin benzeri büyüme faktörü ve reseptörlerinin immunhistokimyasal ekspresyonları ve serum vasküler endotelyal büyüme faktörü, insülin benzeri büyüme faktörü ve vasküler endotelyal büyüme faktörü reseptör düzeyleri
The expressions and serum levels of vascular endothelial growth factor, insulin like growth factor-1 and receptors in differentiated thyroid carcinoma
- Tez No: 247780
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD ÜNLÜHIZARCI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü reseptörü-1 (VEGFR-1)'in tiroid tümör gelişimi ile ilişkisi bilinmekte ancak bu faktörlerin insülin benzeri büyme faktörü-1 (IGF-1) ve reseptörüyle ilişkisi konusundaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı VEGF, VEGFR-1, IGF-1 ve IGF-1R'ün diferansiye tiroid kanserlerindekini rolünü ortaya koymaktır.Gereç-yöntem: Çalışmada diferansiye tiroid kanseri (DTK) tanısı olan 40 hasta ve 25 patolojik olarak nodüler guatr (NG) tanısı almış hasta incelendi. Serum VEGF, VEGFR-1 ve IGF-1 düzeyleri her iki hasta grubunda da ölçüldü. Hastaların retrospektif olarak dosya bilgileri gözden geçirildi ve serum örneklerinin alındığı sıradaki klinik durum bilgileri kaydedildi. VEGF, VEGFR-1, IGF-1 ve IGF-1 reseptör ekspresyonu hastaların tiroidektomi materyallerinin parafin bloklarında immunohistokimyasal yöntemle araştırıldı.Bulgular: DTK'lı hastalarda NG'li hastalara göre VEGF, VEGFR-1, IGF-1 ve IGF-1 reseptör immunhistokimyasal boyanma skoru daha yüksek bulundu. Sadece VEGFR-1 ekspresyonu tanı anında lenf nodu metastazı varlığıyla ilişkili bulundu. Ekspresyonların hiçbiri hastaların uzun dönem prognozu ile ilişkili bulunmadı. DTK'lı ve NG'li hastaların serum VEGF ve IGF-1 düzeyleri benzer iken VEGFR-1 ölçülemeyecek düzeylerde saptandı. İlerleyici hastalığı olan DTK'li hastalarda serum VEGF düzeyleri klinik olarak remisyonda olan hastalardan daha yüksek saptandı.Sonuç: VEGFR-1 ekspresyonu tiroidektomi sırasında lenf nodu metastazı varlığının bir göstergesi olabilir, ancak VEGF, VEGFR-1, IGF-1 ve IGF-1 receptor ekspresyonu uzun dönem prognozla ilişkili değildir. DTK'lı hastalarda serum VEGF düzeyleri hastalık progresyonunu gösteren bir belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vascular endothelial growth factor (VEGF) and vascular endothelial growth factor receptor-1 (VEGFR-1) are known to be related to thyroid tumourigenesis, but data are limited about their relationship with insulin like growth factor-1 (IGF-1) and IGF-1 receptor (IGF-1R). The aim of this study was to investigate the role of VEGF, VEGFR-1, IGF-1 and IGF-1R in thyroid tumorigenesis.Methods: We examined 40 patients with differentiated thyroid carcinoma (DTC) who had a clinical history of at least 2 years and compared them with 25 patients who had pathological diagnosis of nodular goiter (NG) after thyroidectomy. Serum VEGF, VEGFR-1 and IGF-1 levels were measured in both patient groups with DTC and NG. Data regarding clinical history of thyroid carcinoma were reviewed and the clinical situation of the patients were determined with basal or stimulated thyroglobulin and neck ultrasonography in individual basis. Immunohistochemical analysis for VEGF, VEGFR-1, IGF-1 and IGF-1 receptor were carried out in the paraffin-blocks of thyroidectomy materials of the patients.Results: The scores of the immunostainings of VEGF, VEGFR-1, IGF-1 and IGF-1 receptor were higher in the patients with DTC than in the patients with NG. Only the expression of VEGFR-1 was related to the lymph node metastasis at the time of surgery. None of the expressions were related to the long term prognosis of the patients. Serum levels of VEGF and IGF-1 were similar in patients with DTC and NG. Serum levels of VEGFR-1 were all in undetectable limits. Serum levels of VEGF were found to be increased in patients with progressive DTC when compared with the patients in clinical remission.Conclusion: VEGFR-1 expression may be an important index for the presence of lymph node metastasis at the time of thyroidectomy, but expressions of VEGF, VEGFR-1, IGF-1 and IGF-1 receptor do not seem to be related to the long-term prognosis. Serum levels of VEGF may be used as a tumour marker demonstrating progressive disease in DTC.