Diyabetes mellitus ve sistemik arter hipertansiyonu olan hastalarda aort sertliğinin serum hyaluronidaz düzeyi ile ilişkisinin araştırılması
The association of serum hyaluronidase levels and aortic stiffness in patients with diabetes mellitus and systemic hypertension.
- Tez No: 247804
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Aort sertliği gelisiminde meydana gelen bozukluklardan bir tanesi de vaskülerglikokaliks tabakasındaki değisimlerdir. Yüksek oksidatif stres durumlarında glikokalikstabakası hasar görmektedir ve nitrik oksid (NO) üretimine bağlı akım iliskili vazodilatasyonbozulmaktadır. Bu çalısmada diyabetes mellitus (DM) ve sistemik arter hipertansiyonu (HT)olan hastalarda aort duvarı elastikiyetini gösteren parametrelerin serum hyaluronidaz ve NOdüzeyleri ile iliskisi arastırıldı.Yöntem: Çalısmaya ?stanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tıp Fakültesi Hastanesine tip 2DM (21 hasta), HT (30 hasta) ve DM artı HT (50 hasta) tanısı ile basvuran 101 hasta(ortalama yas 56.77±6.78, 35 erkek, 66 kadın) alındı. Çalısmaya alınan hastalaraekokardiyografik olarak aortik strain, aortik strain indeksi ve aort distensibilitesi ölçümleri, vees zamanlı olarak alınan kandan serum hyaluronidaz ve NO düzeyi ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Alterations in vascular glycocalyx layer are important in development ofaortic stiffness. High oxidative stress leads pertubation of glycocalyx layer and flow mediatedvasodilatation associated with nitric oxide is impaired. This study aims to investigate theassociation of aortic stiffness parameters with serum hyaluronidase and nitric oxide (NO)levels in patients with diabetes mellitus (DM) and systemic arterial hypertension (HT).Methods: We analysed 101 patients (35 male, 66 female, average age of 56.77±6.78year) who were admitted to Istanbul University Cerrahpasa School of Medicine withdiagnoses of type 2 DM and HT. Thirty patients had hypertension, 21 patients had DM and50 patients had both DM and HT. Aortic elasticity parameters as aortic strain, aortic strainindex, and aortic distensibility were examined with echocardiography and serumhyaluronidase and NO levels were measured.