Açık kalp cerrahisi sonrası gelişen akut böbrek hasarının insidansı, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif belirleyicileri
Preoperative, intraoperative and postoperative determinants of acute renal damage incidence after open heart surgery
  1. Tez No: 655506
  2. Yazar: İRFAN TUNA DÜŞGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET SEDEN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayının alınmasını takiben, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 01.01.2017 - 31.12.2017 tarihlerinde genel anestezi altında elektif açık kalp cerrahisi (koroner arter baypas greftleme ve kalp kapak cerrahisi) uygulanan erişkin hastalar çalışmaya dahil edilerek, dosyaları retrospektif olarak tarandı. Kardiyopulmoner baypas kullanılmadan off-pump cerrahi teknik ile opere edilen, majör organ yetmezliği olan (ciddi karaciğer yetmezliği veya böbrek yetmezliği / hemodiyalize bağımlı olan hastalar), acil cerrahi veya“redo”cerrahi geçiren, aort gibi büyük damarlarına cerrahi girişim uygulanan, kalp yetmezliğine yönelik cerrahi girişim uygulanan ve 18 yaşın altındaki hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Çalışmamızda, retrospektif olarak dosyası taranan her hasta KDIGO skorlama sistemine göre perioperatif dönemde olası akut böbrek hasarı açısından değerlendirilerek, böbrek hasarı kriterlerine uyması durumunda evrelendirildi ve renal replasman tedavisi ya da hemodiyaliz gereksinimi olup olmadığı kaydedildi. Hastalar, KDİGO değeri 0 olup, akut böbrek hasarı gelişmeyenler (GRUP 1) ve KDİGO değeri 1,2 veya 3 olup, akut böbrek hasarı gelişenler (GRUP 2) olarak gruplandırıldı. Akut böbrek hasarı ile ilişkili olabilecek ve aşağıda yer alan preoperatif, intraoperatif ve postoperatif belirleyiciler veya risk faktörleri her iki grupta araştırıldı. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak, perioperatif döneme ait olası sistemik komplikasyonlar, araştırıldı ve kaydedildi. İstatistiksel hesaplamalarda SPSS 21.0 (Windows için SPSS. IL, ABD) programından yararlanıldı. Veriler median ve yüzde (%) şeklinde ifade edildi. İstatistiksel analizlerde gruplar arası karşılaştırmalarda kategorik değişkenler için Ki-kare ve Fisher Exact testi, niceliksel değişkenler için bağımsız örnekli t testi ve Mann-Whitney U testi uygulandı. Normal dağılımı saptamak için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanacaktır. P < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmamıza dahil edilen hastalarda KDIGO skorlama sistemine göre akut böbrek hasarının 75 hastada geliştiği bulundu. Akut böbrek hasarı gelişen 75 hasta içerisinde Evre 1 kriterlerine uyan hasta sayısı 34 (%45.3), Evre 2 kriterlerine uyan hasta sayısı 23 (%30.7) ve Evre 3 kriterlerine uyan hasta sayısı 18 (%24) olarak bulundu. Akut böbrek hasarı gelişen hastalar içerisinde 26 hastada (%34.6) hemodiyaliz gereksinimi ve 8 hastada (%10,6) renal replasman tedavisi gereksinimi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Following the approval of Ege University Faculty of Medicine Ethics Committee, adult patients who underwent elective open heart surgery (coronary artery bypass grafting and heart valve surgery) under general anesthesia between 01.01.2017 - 31.12.2017 in the Department of Cardiovascular Surgery were included in the study, files were scanned retrospectively. Patients with major organ failure (severe liver failure or renal failure / hemodialysis dependent patients), who underwent emergency surgery or“redo”surgery, underwent surgical intervention in large vessels such as the aorta, who were operated with off-pump surgical technique without the use of cardiopulmonary bypass, Patients under 18 years of age who underwent surgical intervention were not included in our study. In our study, each patient whose file was scanned retrospectively was evaluated in terms of possible acute kidney damage in the perioperative period according to the KDIGO scoring system, staged if it met the criteria for kidney damage, and whether renal replacement therapy or hemodialysis was required was recorded. The patients were grouped as those with a KDIGO value of 0, those without acute renal damage (GROUP 1), and those with acute kidney damage (GROUP 2) with a value of 1, 2 or 3. Preoperative, intraoperative, and postoperative determinants or risk factors that may be associated with acute kidney injury were investigated in both groups. Possible systemic complications of the perioperative period were investigated and recorded by retrospectively scanning the files of the patients. SPSS 21.0 (SPSS for Windows. IL, USA) program was used for statistical calculations. Data were expressed as median and percentage (%). For statistical analysis, Chi-square and Fisher Exact tests were used for categorical variables, independent samples t test and Mann-Whitney U test were used for quantitative variables. Kolmogorov-Smirnov test will be applied to detect normal distribution.