Demans, hafif kognitif bozukluk ve psikiyatrik bozuklukta nöropsikolojik değerlendirme
neuropsychological asssessment of dementia, mild cognitive impairment and psychiatric disorder
  1. Tez No: 247829
  2. Yazar: EBRU KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYNAK SELEKLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, yaygın kullanılan bazı nöropsikolojik testlerin değişik hasta gruplarında geçerlik ve güvenirliklerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Ağustos 2002 - Eylül 2005 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı'na başvuran toplam 300 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Dahil etme kriterleri gözönüne alınarak 261 katılımcının verileri değerlendirilmiştir. Dikkat, bellek, yürütücü işlevler, dil, görsel-mekansal ve davranışsal becerileri değerlendiren kapsamlı bir nöropsikolojik bataryayla Hafif Kognitif Bozukluk (HKB), Demans, Psikiyatrik Bozukluk (PB) ve Kontrol gruplarının nöropsikolojik profilleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the validy and trustability of some widely used neuropsycholgical tests on various groups of patients. 300 participants, who were admitted to the Hacettepe University, Faculty of Medicine, Department of Neurology, were included for this study between August 2002 and September 2005. However, by the inclusion criteria, only 261 of the participants were included for the final analysis. An extensive neuropsychological battery, which evaluates the attention, memory, executive functions, language, visuospatial and behavioral tasks used to determine the neuropsychological profiles of Mild Cognitive Impairment (MCI), Dementia, Pyschiatric Disorder (PD) and Control groups.