Glioblastoma multiformede konkomitant ve adjuvan temozolomid ile enoxaparin kullanımının radyoterapiye katkısı
In glioblastoma multiforme, concomitant and adjuvantemazolamid with enoxaparin for contribution of radiation therapy
  1. Tez No: 247830
  2. Yazar: FATİME AĞGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. BURHANEDTİN ZİNCİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giri? ve amaç: Glioblastoma multiforme (GBM) en sık görülen ve en agresif beyin tümörüdür. Bu olgularda optimal cerrahi sonrası radyoterapi standart tedavi yaklaşımıdır. Ancak multimodaliter tedavi yaklaşımlarına rağmen sağkalım iki yılı aşmaz. Sunulan çalışmada amaç; postoperatif histopatolojik tanısı glioblastoma multiforme olan hastalarda, temozolomid ve enoksaparinin radyoterapiye katkısını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Postoperatif histopatolojik tanısı glioblastoma multiforme olan toplam 33 hasta kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda; total 60 Gy / 30 fraksiyon eksternal radyoterapi yapıldı. Radyoterapi grubundaki 17 hastaya optimum cerrahi rezeksiyonu takiben sadece radyoterapi uygulandı. Kemoterapi grubundaki 16 hastaya ise optimum cerrahi rezeksiyonu takiben radyoterapi ile eşzamanlı 75 mg/m2/gün dozunda temozolomid ve 40 mg enoksaparin verildi. Radyoterapiden sonra 28 gün ara verilerek 5 gün, ilk kürde 150 mg/m2/gün, sonraki kürlerde 200 mg/m2/gün dozunda 28 günde bir tekrar edilerek 6 siklus daha temozolomid tedavisine devam edildi. Bulgular: Çalışmamızın verileri son hastanın 16.02.09 tarihinde ölümünden sonra değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Glioblastoma multiforme is the most common and agressive brain tumor. In these cases radiotherapy following optimal surgical intervention is the standart treatment modality. Despite multidisciplinary treatment approaches, survival rarely exceeds two years. Aim of this study is to find out the contribution of temozolamide and enoxaparine to radiotherapy at patients postoperatively diagnosed as glioblastoma multiforme. Materials and method: 33 patients diagnosed as glioblastoma multiforme postoperatively histopathologically, were seperated into two groups as chemotherapy and radiotherapy groups. All patients were exposed to 60 Gy/30 fraction external radiotherapy. 17 patients received radiotherapy alone, following surgical resection. Remaining 16 patients received 75 mg/m2/day Temozolamide and 40 mg. Enoxaparine simultaneously with radiotherapy, following surgical resection. In this group, 28 days following radiotherapy, chemotherapy of 5 days with doses of first cure 150 mg/m2/d and 200 mg/m2/d following days, were inducted. This regime was repeated every 28 days for 6 cycles of temozolamide. Results: Data of study were evaluated following the loss of last patient, at 16th February, 2009. Survival time without progression was 113.4 +/- 89.7 days for radiotherapy group, whereas 478.5 +/- 218.6 days for chemotherapy + radiotherapy group.