İnsan glioblastoma multiforme hücre dizisi (cell line) oluşturulması
  1. Tez No: 44247
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada immünohistokimyasal, ışık mikroskopik, elektron mikroskop ve sitogenetik yöntemler kullanılarak yeni bir GBM hücre dizisi elde etmeyi ve ilerde bu hücrelerle ilgili invitro ve invivo deneysel çalışmalar yapmayı amaçladık. Hücre dizisinin ışık mikroskopik incelenmesinde tümör hücreleriyle uyumlu olan pleomorfizm gözlendi. Elektronmikroskopîk incelemede mitokondri ve granüler endoplazmik retikulum sayısındaki artışlar, bu hücre dizisinin mitotik aktivitesinin çok yüksek olduğunu gösterdi. immünohistokimyasal çalışmalarda vimentin, nöroflaman ve NSE 'nın pozitif olması hücre dizisinin glial hücre kökenli olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Sitogenetik bulgular tümör hücrelerinin kromozom yapılarıyla uyumlu olduğu dikkati çekti. İmmünohistokimyasal çalışmalar, ışık ve elektronmikroskopik incelemeler, sitogenetik bulgular, yapılan pasaj sayısı bu hücre dizisinin tumoral hücre kökenli olduğunu göstermektedir. Bu hücre dizisi, GBM ile ilgili yapılacak olan invivo ve invitro çalışmaları için yararlı bir materyal olacaktır. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study by using, immunohistochemical, electron microscopic and cytogenetic methods, we have tried to establish a new GBM cell line for the next experimental studies. At the light microscopic studies on cell line, pleomorfism harmonic with tumor cell has been observed. During electron microscopic observations, the increases of mitochondria and granuler endoplasmic reticulum numbers have shown that mitotic activities of these cells are very high. In immunohistochemical studies, vimentin, neuroflament and NSE was pozitive, and that was important for indicating that the cell line glial cell originated. Citogenetic findings have drown attention to the harmonic between tumor cells and their chromosomes. Immunohistochemical, light and elecetron microscopic studies, and citogenetic findings, all these show that this cell line is tumor - cell originated. This cell line will provide suitable models for tumor cell biology studies. 36