Sınıf II mandibular retrüzyon olgularında uygulanan Sabbagh Universal Spring (SUS²) apareyinin dişsel, iskeletsel ve yumuşak dokular üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
The dental, skeletal and soft tissue changes induced by Sabbagh Universal Spring (SUS²) appliance used in Class II mandibular retrusion patients
- Tez No: 247836
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, SUS² apareyinin dişsel, iskeletsel ve yumuşak dokular üzerine olan etkilerini sefalometrik olarak incelenmesidir.Araştırmamız 15' i tedavi, 12' si kontrol grubunda yer alan toplam 27 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu bireylerden, tedavi grubunda SUS² apareyi takılmadan hemen önce ve çıkartıldıktan hemen sonra, kontrol grubunda ise başlangıçta ve altı ay sonra olmak üzere toplam 54 adet lateral sefalometrik radyografi alınmıştır. Bireylerin seçiminde tüm bireylerin mandibular retrognatiye bağlı iskeletsel ve dişsel Sınıf II maloklüzyona sahip olmasına, hastaların vertikal yöndeki büyüme ve gelişim paterninin normal veya low angle olmasına, olguların tümünün pubertal gelişim atağının post-peak döneminde olmasına ve konjenital veya kazanılmış diş eksikliği olmamasına dikkat edilmiştir.Tedavi ve kontrol süresince meydana gelen değişiklikleri belirlemek amacı ile lateral sefalometrik radyografi analizi için 24 tane sefalometrik nokta ve 36 tane sefalometrik ölçüm kullanılmıştır. Tedavi başlangıcında ve sonunda, kontrol başlangıcında ve sonunda alınan lateral sefalometrik radyografilerde yapılan ölçümlerden elde edilen değerlerin grup içi değerlendirilmesinde ?Wilcoxon testi? kullanılmıştır. Gruplar arası farkların değerlendirilmesinde ise ?Mann-Whitney U testi? kullanılmıştır. Metod hatasını kontrol etmek için 20 adet sefalometrik film 20 gün ara ile aynı araştırmacı tarafından tekrar ölçülmüş ve tüm parametrelerin her iki ölçüm arasındaki korelasyon katsayılarına bakılmıştır.Sefalometrik değerlendirme sonucu SUS² apareyinin etkisine bağlı olarak meydana gelen değişiklikler şöyledir: Maksillanın sagital yöndeki konumunda istatiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı, mandibulanın sagital yönde büyümesi üzerinde etkili olmadığı ve mandibulada meydana gelen değişikliklerin dentoalveolar olduğu saptanmıştır. Vertikal değişiklikleri gösteren parametrelerde de anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiştir. Istatistiksel olarak anlamlı düzeyde, üst keser dişler posteriora doğru bir miktar devrilmiş ve uzamışlar, alt keser dişler belirgin olarak anteriora doğru devrilmiş ve gömülmüşlerdir. Buna bağlı olarak oklüzal düzlem saat yönünde rotasyon yapmıştır. Overjet ve overbite miktarında anlamlı bir azalma meydana gelmiştir. Yumuşak doku profili bu değişikliklerden sınırlı oranda olumlu yönde etkilenmiştir.Sonuç olarak, SUS² apareyi ile post-peak dönemde Sınıf II mandibular retrüzyonun tedavisi dentoalveoler değişkliklere bağlı olarak gerçekleşmiştir. Araştırmamızda dişsel, iskeletsel ve yumuşak dokularda meydana gelen değişiklikler göz önüne alındığında, bu apareyin post-peak dönemde Sınıf II düzeltiminde kooperasyonu eksik olan hastalarda Sınıf II elastik kullanımına bir alternatif olabileceği düşünülmektedir. Buna ek olarak, vertikal yönde de anlamlı bir değişiklik meydana gelmediğinden dolayı, apareyin yüksek gülme hattına sahip olmayan high-angle vakalarda da kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. SUS² apareyinin meydana getirdiği dentoalveoler değişikliklerin temporomandibular eklem üzerindeki olası etkilerinin de, ileride yapılabilecek klinik çalışmalarla ortaya konulmasının faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the dental, skeletal and soft tissue changes induced by the SUS² appliance.The study sample consisted of 27 subjects (15 treated and 12 control) with skeletal and dental Class II malocclusion. Our study was carried out on 54 lateral cephalometric radiographs which were taken before placement and after removal of the SUS² appliance in the treatment group and at the beginning and six months after in the control group. The patient selection criteria were as follows: skeletal and dental Class II malocclusion due to retrognatic mandible, normal or low-angle growth pattern, post-peak growth period and no extracted or congenitally missing permanent teeth.In order to evaluate the changes that took place in the treatment and control groups, 24 cephalometric points and 36 cephalometric measurements were analyzed. Non-parametric ?Wilcoxon and Mann-Whitney U tests? were used for statistics. In order to detect any method errors, 20 cephalometric radiographs were digitized again by the same researcher after 20 days and correlation coefficients of all parameters were controlled.The statistical assesment of the data suggested the following conclusions: Changes in the sagittal growth potential of the maxilla were statistically insignificant and maxilla was not affected by the device. Sagittal growth potential of the mandibula proved to be statistically insignificant. The changes that took place in the mandibula were dentoalveolar. There were no statistically significant changes in the vertical parameters. The slight retrusion and extrusion of the maxillary incisors as well as the distinct protrusion and intrusion of mandibular incisors were found to be statistically significant. The occlusal plane was rotated in the clockwise direction as a result of these dentoalveolar changes. Overbite and overjet were reduced significantly in all patients. Soft tissue profile improved limitedly.As a result, correction of Class II malocclusion by the SUS² appliance in post peak growth period was achieved by only dentoalveolar changes. Thus, this appliance can be an acceptable substitute to Class II elastics for patients who appear to be noncompliant. Also, since no vertical changes were observed, the appliance can be used in high angle patients without gummy smile. It would be useful to investigate the effects of the SUS² appliance on the temporomandibular joint in future clinical studies.