Edgewise tekniği uygulanan erişkin iskeletsel sınıf 2 maloklüzyonlu olgularda alt ve üst birinci küçük azıların çekimiyle sadece üst birinci küçük azıların çekiminin kafa yüz iskeleti ve profile etkisinin .....
- Tez No: 48040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
7.ÖZET Araştırmamızın amacı sınıf H,bölüm I maloklüzyonların Edgewise tekniği ile tedavisinde, üst birinci küçûkazıları ve alt,üst birinci kûçükazıları çekilen tedavi gruplarında meydana gelen değişiklikleri incelemek ayrıca bu iki grubu birbirleriyle ve tedavi altına alınmayan,sadece gözlemlenen kontrol grubu ile karşılaştırmak idi. Kliniğimize tedavi amacıyla başvuran olgulardan sınıf n,bölüm I maloklüzyona sahip toplam 43 adet yetişkin kız olgu seçildi-Seçilen olguların hepsinin sagital yönde;ANB açılarının 5 derece veya daha fazla,overjet miktarının 5 mm. veya daha fazla olmasına dikkat edildi. Vertikal yönde ise;ANS - Me /N-Me oranının % 55'in,toplam açının 396 derecenin üzerinde olmasına dikkat edildi. Araştırma gruplarından, 13 adet olgudan oluşan kontrol grubu ortalama 1.56 yıl süreyle takip edldi. 15 adet olgudan oluşan üst çekim grubu ortalama 1.72 yıl,yine 15 adet olgudan oluşan alt,üst çekim grubu ortalama 2.01 yıl süreyle tedavi edildi.Kontrol grubunda, kontrol süresi öncesi ve sonrası,tedavi gruplarında da tedavi öncesi ve sonrası alınan sefalometrik profil radyografilerinden elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildiğinde şu sonuçlar elde edildi. 1-Maksiller dental ve iskeletsel yapıdaki değişiklikler: Her iki tedavi grubunda da SNA açısında ve A-RD 1 uzaklığında azalma,üst keserlerde dikleşme ve ekstrüzyon,üst birinci büyükazılarda öne hareket görülmüştür. 2-Mandibular dental ve iskeletsel yapıdaki değişiklikler: Üst çekim grubunda,alt keserlerde öne hareket,alt,üst çekim grubunda ise geriye doğru hareket meydana gelmiştir. Alt birinci büyükazılar alt,üst çekim grubunda öne hareket etmişler,üst çekim grubunda ise değişmemişlerdir. Overjette 84her iki tedavi grubunda da da azalma meydana gelmiştir. Vertikal yönde,üst çekim grubunda daha fazla olmak üzere her iki tedavi grubunda da artış meydana gelmiştir. Tedavi sonucunda üst çekim grubunda azı ilişkisi sınıf IPde, alt,üst çekim grubunda ise sınıf I'de bitirilmiştir. 3-Profîldeki değişiklikler: tskeletsel ve dental yapılardaki değişime bağlı olarak her iki tedavi grubunda da profilin oldukça iyi yönde etkilendiği,dudak geriliminin azalmasına bağlı olarak perioral dokuların daha stabil bir pozisyon kazandığı görülmüştür. Profil konveksitesindeki azalma belirgindir. 85
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The aim of this investigation was to evaluate the changes occuring in a sample of orthodontic patients treated by the extraction of four first premolar or only upper first premolars and to compare these two groups with each other and with non-treated control group. Data was obtained from 43 adult female patients with class n,division I malocclusion.In the sagital direction,all of these patients displayed on ANB angle of at least 5 degrees and an overjet of at least 5 mm..In vertical skeletal assessment, they showed more than % 55 ANS-Me / N-Me ratio, and the sum of inner angles was greater than 396 degrees. The control group of 13 patients was followed approximately for 1.56 years,upper first premolar extraction group of 15 patients was treated approximately for 1.72 years and four first premolar extraction group of 15 patients for 2.01 years. Pre and post treatment lateral cephalometric radiographs of these patients were evaluated statistically and following results were obtained. 1-Changes in maxillary skeletal and dental structures : In both treatment groups a decrease in SNA angle and A - RD 1 distance, extrusion and retrusion of upper first molars were observed. 2-Changes in mandibular skeletal and dental structures : In upper first premolar extraction group incisal movement of lower incisors and in four first premolar extraction group distal movement of these teeth occured.Lower first molar moved mesially in four first premolar extraction group whereas in upper extraction group these teeth did not move.In both treatment groups overjet was eliminated, and an increase in vertical dimension mostly in upper first premolar extraction group was seen. At the end of treatment,upper first 86premolar extraction group had class n and four first premolar extraction group had class I molar relationship. 3-Changes in soft tissue profile : In both treatment groups improvement in the profile was seen related to the changes in skeletal and dental structures. As a result of the decrease in lip strain a more stable position of the perioral tissues was gained.The decrease in the convexity of the profile was evident. 87