Ardışık hızlı maksiller genişletme-daraltma ve mandibular mini-implantlardan uygulanan sınıf III intermaksiller elastik tedavisinin maksiller protraksiyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment effects on maxillary protraction by alternate rapid maxillary expansions-constrictions and class III intermaxillary elastics applied from mandibular mini implants
- Tez No: 409481
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Maksiller gerilik nedeniyle görülen iskeletsel Sınıf III olgularda yüz maskesi kullanılması uzun yıllardan beri rutin uygulanan bir yöntem olmasına karşın ekstraoral olarak kullanılan bu aygıtlar hasta ve ebeveynleri tarafından kolay kabul edilememekte, bireylerde kooperasyon sorunları görülmekte ve tedaviden arzu edilen sonuçlar alınamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, maksillanın Ardışık Hızlı Maksiller Genişletme-Daraltma ile immobilize edilip, mandibular kanin-premolar bölgeye bilateral olarak yerleştirilen mini implantlardan Sınıf III inter-maksiller elastik uygulamasının kranio-fasiyal yapılar üzerindeki etkisini hızlı maksiller genişletme-yüz maskesi uygulaması ve tedavi edilmemiş Sınıf III anomaliye sahip kontrol grubu ile karşılaştırarak saptamaktır. Bu çalışmada bir prospektif iki retrospektif çalışma grubu kullanılmıştır. Mini implant grubunda yer alan, kronik yaş ortalaması 12,83± 1,58 yıl olan 9 erkek, 6 kız toplam 15 bireye 5 haftalık Ardışık hızlı maksiler genişletme-daraltma Mc Namara tip maksiller genişletme aygıtı ile uygulanmış; 6. haftada, mandibular kanin-premolar bölgeye genişletme apareyi ile eş zamanlı olarak lokal infiltratif anestezi ile yerleştirilmiş olan 1,5mmx6mm çap ve boyundaki mini implantlardan genişletme apareyine 400 gr şiddetinde Sınıf III inter-maksiller elastikler uygulanmış, 7. haftanın sonunda genişletme-daraltma protokolü sonlandırılıp pozitif overjet ve Sınıf I oklüzyon elde edilene kadar protraksiyon uygulamasına devam edilmiştir. Toplam tedavi süresi 11,67±2,9 aydır. Birinci kontrol grubunu hızlı maksiller genişletme-face-mask kombinasyonu ile tedavi edilmiş, kronolojik yaş ortalaması 11,37±1,29 yıl olan 3 kız, 6 erkek toplam 9 birey oluşturmuştur. Bireylere 7-10 gün süre ile hızlı maksiller genişletme sonrası 300 gr şiddetindeki elastikler vasıtasıyla yüz maskesi uygulanmıştır. Ortalama tedavi süresi 9,4±4,5 aydır. Ikinci kontrol grubunda bulunan kronolojik yaş ortalaması 10,16±1,13 yıl olan 3 kız, 4 erkek toplam 7 birey tedavi edilmeden 14,3±2,1 ay bekletilmiş ve kayıt toplanmıştır. Tedavi sonunda maksillada A noktasında 1,4° ve 3,7 mm anterior hareket ile birlikte maksiller molarlarda mezializasyon ve keserlerde proklinasyon, mandibulada B noktasında 1,9° ve 0,4 mm azalma ile posterior rotasyon ve mandibular keserlerde proklinasyon saptanmış olup, karşılaştırma için kullanılan yüz maskesi kontrol grubunda da maksilla ve mandibulada benzer sonuçlar görülmüş ve yöntemin etkinliği kanıtlanmıştır. Buna göre; maksiller genişletme aygıtından mandibular mini implantlara uygulanan Sınıf III inter-maksiller elastik uygulaması etkin bir intraoral maksiller protraksiyon yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Althought face mask has been used for maxillary protraction on skeletal Class III malocclusion with maxillary deficiency for years, patients or their parents don't want to use these exraoral appliances cause of it's appearance and this case reduces effect of maxillary protraction theraphy. The aim of this study is to determine effects of Alt-RAMEC and Class lll intermaxillary elastics between Mc Namara expansion appliance and mini-implants inserted mandibular anterior region on craniofacial structures in growing Class lll malocclusion associated with maxillary retrusion and to compare the treatment effects with rapid maxillary expansion-face mask group and untreated Class III control group. This prospective study consisted of 15 Class III individuals (9 boys-6 girls) with 12,83±1,58 mean age at treatment group and Alt-RAMEC applied for 5 weeks and in sixth week, about 400 gr Class III intermaxillary elastics from each side, were used between the hooks which placed on region between 2th premolar and 1th molar of Alt-RAMEC appliance and 1.5mmx6 mm of self-drilling mini implants which were inserted to mandibular canine-premolar region with local anesthesia. After 7th week, expansion and constriction ceased, Class III intermaxillary elastics were used till positive overjet and Cl I molar-canine relationship achived. Total treatment time is 11,67±2,9 months. Two control groups from archive were used to compare the treatment effects. First group consisted of 9 Class III individuals (6 boys-3 girls) with 11,37±1,29 mean age, were treated by RPE-Facemask combination. Total treatment time was 9,4±4,5 months. 7 untreated Cl III individuals (4 boys-3 girls) with 10,16±1,13 mean age were used as untreated control group and after first records 14,3±2,1 months later on second records were obtained. After treatment, at maxilla A point showed 1,4° and 3,7 mm anterior displacement and mesialisation of maxillary molars and proclination of maxillary incisors determined with reduction on mandibular B point with 1,9° and 0,4 mm and posterior rotation of mandibule and proclination of mandibular incicors. These results resemble with face mask group and this shows the effectiveness of the procedure. According to these results, it was proved that the usage of Class III elastics between maxillary expansion appliance to mandibular mini implants is an effective intraoral maxillary protraction method.