Psoriazis vulgarisli hastalarda serum lipoprotein(A), lipid düzeyleri ve hastalık aktivitesinin ilişkisi
The serum levels of lipoprotein (A), lipids and their relevance with the disease activity in patients with psoriazis vulgaris
- Tez No: 247868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ YAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, psoriazisli olgularda serum lipoprotein(a), kolesterol, trigliserid, HDL ve LDL düzeylerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılması amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Biyokimya Anabilim Dalları'nca gerçekleştirilmiştir.Çalışmaya, 60 psoriazisli hasta (24 kadın, 36 erkek; ortalama yaş 39,90 ± 13,40) ve kontrol grubu olarak 40 olgu (21 kadın, 19 erkek; ortalama yaş 40,70 ± 13,50) alınmıştır.Hasta ve kontrol grubu arasında serum Lp(a), kolesterol, trigliserid, HDL, LDL düzeyleri açısından istatiksel anlamlı bir fark saptanmamış ve hastalık aktivitesi ile ilişki tespit edilmemiştir (p=1, p=0,394, p=0,564, p=0,869, p=0,889).Şiddetli psoriazis hasta grubunun (PASI > 10) serum lipoprotein(a) düzeyleri, orta şiddette psoriazisi olan hasta grubu (PASİ < 10) ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p=0,013).Şiddetli psoriazis hasta grubundaki (PASI > 10) erkeklerin serum lipoprotein(a) düzeyleri, orta şiddette psoriazisi (PASİ < 10) olan erkek hastalarla karşılaştırıldığında, istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p=0,017).Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar psoriazisli erkek hastaların, hastalık aktivitesinin arttığı şiddetli psoriazis dönemlerinde, daha düşük şiddetteki hastalık dönemlerine göre daha yüksek aterosklerotik kalp hastalığı riski taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Dermatology and Biochemistry in purpose of evaluating the serum levels of Lp(a), cholesterol, trigliserid, HDL, LDL and their relevance with the disease activity in the patients with psoriasis vulgaris.Sixty patients with psoriasis (twenty-four females, thirty-six males; mean ages 39,90 ± 13,40) and forty control groups (twenty-one females, nineteen males; mean ages 40,70 ± 13,50) were enrolled to the study.There was no significant differences between the patient group and control group, in point of the serum levels of Lp(a), cholesterol, trigliserid, HDL,LDL and their relevance with the disease activity (p=1, p=0,394, p=0,564, p=0,869, p=0,889).The serum Lp(a) levels of the patients with severe psoriasis (PASI > 10) was significantly higher than the patients with mild to moderate psoriasis (PASI < 10) (p=0,013).The serum Lp(a) levels of the male patients with severe psoriasis (PASI > 10) was significantly higher than the male patients with mild to moderate psoriasis (PASI < 10) (p=0,017).According to the findings of this study, it has been concluded that the male patients with severe psoriasis have higher risk for atherosclerotic heart disease than the male patients with mild to moderate psoriasis.