Ankaferd kanama durdurucu'nun epistaksis kontrolü üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi (Deneysel çalışma)
The evaluation of the effect of ankaferd blood stopper on controlling epistaxis (Experimental study)
  1. Tez No: 247867
  2. Yazar: MEHMET KELLEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAYYAR KALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu tek-kör çalışmada; ABS'nin kanama durdurucu etkisinin tavşanlarda oluşturulan deneysel epistaksis modelinde değerlendirilmesi ve biyopsi materyallerinin histopatolojik incelenmesi ile de dokuda oluşabilecek değişikliklerin saptanması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Toplam 28 tane Yeni Zellanda tavşanı her biri 7 tavşandan oluşmak üzere ABS grubu, JF grubu, AL grubu ve serum fizyolojik (SF) grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Her tavşanın burun sağ pasaj septum ön bölümüne yaklaşık 1 cm'lik mukoza insizyonu yapılıp kanama sağlandı. Daha sonra 0.5 cc Ankaferd Blood Stopper (ABS) emdirilmiş 1x1 cm'lik pamuklar, 0.5 cc 0.0125 mg/ml adrenalin + 20 mg/ml lidokain (AL) AL emdirilmiş 1x1 cm'lik pamuklar, 0.5 cc SF emdirilmiş 1x1 cm lik pamuklar ve 1x1 cm'lik jelatin foam (JF) kanama bölgesine uygulandı. Kanama durma süreleri kayıt edildi. Kanama durduktan 10 dakika sonra insizyon bölgesini içine alacak 0.5 cm'lik biyopsiler histopatolojik incelemeye gönderildi.Bulgular: Tavşanlardaki kanama durma süreleri kayıt edildi. ABS, AL, JF ve SF'in kanama durma süreleri sırası ile; 38,57±5,53, 102,85±11,06, 111,42±15,64 ve 227,14±17,14 saniye olarak kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this single-blind study, it was aimed to evaluate the hemostatic effect of Ankaferd Blood Stopper (ABS) in an experimental epistaxis model created in rabbits and to determine the changes than may occur in tissues through histopathologic examination of biopsy samples.Material and Method: Totally 28 New Zealand rabbits were divided into four groups, ABS group, gelatin foam (GF) group, 0.0125 mg/ml adrenalin + 20 mg/ml lidocaine (AL) group and serum physiologic (SP) group, each consisting of seven rabbits. With a mucosal incision, approximately 1 cm in length, on anterior part of the septum in the right nasal passage of each rabbit, bleeding was achieved. Then, 1x1 cm cotton pieces soaked with 0.5 cc of ABS, 0.5 cc of AL and 0.5 cc of SP and a GF 1x1 cm in size were applied to the bleeding area. The period required for hemostasis was recorded. Biopsy samples in 0.5 cm in size including the incision area were obtained 10 min after hemostasis and sent for histopathologic examination.Findings: The interval for hemostasis in rabbits was recorded. The times required for hemostasis in ABS, AL, GF and SP groups were recorded to be 38.57±5.53, 102.85±11.06, 111.42±15.64 and 227.14±17.14 seconds, respectively.