İnflamatuar artritli hastalarda serum melatonin düzeyleri
Serum melatonin levelsin patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 247879
  2. Yazar: CENGİZ KARACAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Romatoloji, Allergy and Immunology, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Romatoid artrit olgularında sabah saatlerinde daha belirgin olan eklem tutukluğu ana özelliklerden biridir. Bu hastalarda serum melatonin düzeyleri sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Romatoloji kliniğinde yatarak tedavi görmekte olan 20 romatoid artrit (RA), 17 seronegatif spondiloartrit (SNSPA) (9 AS, 8 Psöriatik artrit), 20 sağlıklı kontrolde akşam saat 20:00, gece yarısı saat 03:00 ve sabah saat 08:00 de serum melatonin, İnterferon gama, IL?10 ve kortizol düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is one of the most frequent inflamatory arthritis the most prominent feature of this disease is morning stiffnes of the affected joints. Serum melatonin levels that measured early in the morning and in the evening time has been found significantly higher in patients with rheumatoid arthritis when compared with those of the healthy controls.20 patients with rheumatoid arthritis, 17 patients with seronegative spondyloartropathies (SNSPA) (9 AS, 8 Psöriatik Arthritis) that followed at the Rheumatology Clinic of Department of Internal Medicine division of rheumatology clinic, and 20 healty controls were included to the study serum melatonin, interferan gama, IL 10 and cortisol measurement were made both in the patients and healthy controls at 8 pm, 3 am and 8 am.