Periapikal lezyonlarda, proteolitik aktivite regülasyonunda rol oynayan alfa1 -antitripsin ve alfa2- macroglobulinin incelenmesi
- Tez No: 5248
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ENERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
- 61 - ÖZET Calismamxzda, inflamatuar ve immünolojik reaksiyonla rın regülasyonunda rol oynayan a -antitripsin (ot -AT) ve a“-macroglobulinin (a -M) periapikal lezyonlardaki etkinliği ni kantitatif olarak araştırdık. Araştırma, çalışma grubunda, 86 periapikal lezyon bu lunan 76 hasta ile kontrol grubunda 12 sağlıklı kişiyi içeren toplam 88 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmamızda, a..~AT ve cx”-M konsantrasyonlarını radyal immünodif f üzyon yöntemi ile belirledik ve sonuçlarımızı ista tistiksel olarak değerlendirdik. Araştırmamızda, histopatolo jik değerlendirme sonuçla rına göre, periapikal lezyon olgularımız içinde, apikal gra- nulom oranını % 58.1, apikal granulom içerisinde kistik ge lişme oranını % 17.4 ve radiküler kist oranını % 19.8 olarak tesbit ettik. Değişik periapikal lezyon tipleri arasında periapikal serum (X..-AT ve a_-M düzeyleri açısından anlamlı bir fark bu lunmamakla birlikte; apikal granulom grubunda periapikal se rum a, -AT ve a“-M düzeylerinin her ikisinin parmakucu serum a, -AT ve a ”-M düzeylerinden daha düşük olduğunu; apikal gra nulom içerisinde kistik gelişme gösteren grupta sadece peri apikal serum a.. -AT düzeyinin parmakucu serum a^-AT düzeyinden- 62 - daha düşük olduğunu, periapikal ve parmakucu serum a“-M dü zeyleri arasında bir fark olmadığını; ve radiküler kist gru bunda ise periapikal serum a..-AT ve a”-M düzeyleri ile par makucu serum a, -AT ve a“-M düzeyleri arasında bir fark bulun madığını saptadık. Hastaların parmakucu serum a -AT ve a”-M düzeyleri ile kontrol grubunun parmakucu serum a, -AT ve a"-M düzeyleri ara sında da bir fark olmadığını tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
63 - SUMMARY In our study, we have investigated the activity of cl -antitrypsin ( a -AT) and ou-macroglobulin (a“-M) in periapical lesions quantitatively, which effects the regulation of inf lammatory and immunological reactions. The investigation was performed on 88 individuals, 76 of which was taken as a study group with 86 periapical lesions and the rest as the healthy control group. In our study, we have used the radial immunodiffusion for the concentrations of a., evaluated our results statistically method for the concentrations of a.. -AT and a~-M; and we have In our investigation, among the periapical lesions, we have estimated that the ratio of apical granulomas was 58.1%, the ratio of cystic formations within the apical granuloma was 17.4%, and the ratio of radicular cysts was 19.8% according to results of histopathological examination. Although there was not any significant difference between various types of periapical lesions regarding to the periapical serum a.. -AT ve a~-M levels, we have established that, in the apical granuloma group, both the periapical serum a, -AT and a ~-M levels were lower than the fingertip serum a -AT and ol-M levels; in the group showing cystic formation within the apical granuloma, only the periapical- 64 serum a1-AT levels were lower than the fingertip serum a.. -AT levels, and there was no difference between the periapical and firgertip serum a”-M levels; and in the radicular cyst group, there was no difference between the periapical serum (X..-AT, ot -M levels and the firgertip serum a.. -AT, a“-M levels. We have found that there was no difference between fingertip serum 0-.-AT, a?-M levels of the patients in the study group and fingertip serum a, -AT, a ”-M levels of the control group.