Diyabetes mellituslu hastalarda demografik ve klinik özellikler
The properties of demographic and clinical qualifications of the patients with diabetes mellitus
- Tez No: 247886
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diyabetes mellitus (DM) kronik hastalıkların en önemli prototipidir. Diyabetesmellitus sakat kalma ve ölümün önde gelen sebebidir. Büyük bir sosyal ve ekonomik yükoluşturur. Bir yandan yüksek morbidite ve mortalite hızı, diğer yandan yüksek tedaviharcamaları ve iş gücü kaybı nedeni ile hem hastaya hem de topluma büyük yükgetirmesinden dolayı diyabet önemli bir sağlık sorunudur. Bu durum sadece diyabetli bireylerive onların ailelerini değil, aynı zamanda tüm toplumu etkiler. Diyabet, hemen hemen tüm ırkve yaş gruplarında ortaya çıkar. Bu yüzyılda diyabetin tedavisinde ana hedef mikro vemakrovasküler komplikasyonları önlemek ve hastaların hayat kalitesini düzeltmekşeklindedir.Diyabet özellikle ülkemizde çok geç teşhis edilmekte, birey hastalığından habersizdolaşmakta ve diyabet konusundaki bilgisizliği nedeni ile komplikasyonlara erkenyakalanmaktadır. Diyabetes mellitus, en önemli ölüm nedeni olması ve tedavi maliyetlerininyüksek olması hastalığın önemini daha çok artırmaktadır.Çalışmanın amacı 2006-2009 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İçHastalıkları polikliniklerine ayaktan başvuran diyabetik hastaların demografik ve kliniközelliklerini belirlemektir.Çalışmamıza 503 hasta ( 20 tip 1 DM, 483 tip 2 DM ) alındı. Tip 1 DM tanısı konmuşhastaların 12'si kadın (yaş ortalaması 33,6± 7.12 yıl), 8'i erkek (yaş ortalaması 26±4.09 yıl);tip 2 DM tanısı konmuş hastaların 281'i kadın (yaş ortalamaları 54.22 ± 12.8 yıl), 202'sierkek (yaş ortalamaları 54.18± 11.6 yıl) dir. Tip 2 DM' lu hastaların 1. derece yakınlarında %23,6 oranında tip 2 DM tanısı mevcuttur.Bakılan VKİ ortalaması tip1 DM'lu kadınlarda 26±2,7 erkeklerde 29,5±5, tip 2 DM'lukadınlarda 27,51±4,7, erkeklerde 27.8±4,5 olarak bulundu. Tip 2 DM' lu hastaların VKİlerine baktığımızda bayanlar sıklıkla fazla kilolu ve obez, erkekler sıklıkla normal ve fazlakiloluydu. Erkeklerle kadınları karşılaştırdığımızda kadınlar 3,28 kat erkeklerden daha obezdiIII(p 200 mg/kreatinin üzerinde idi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is the most important prototype of the chronic diseases.Diabetes mellitus is the major factor which causes morbidity and disability and it bringsserious economical and social problems. When it is considered that high mortality and highmorbidity impulse combines with high treatment costs and high rate of workforce loss;diabetes mellitus is a major problem. This condition does not only result load for the diabeticpatients and their family but also affects the society. Diabetes is almost seen in all age groupsand races. The main aim in treatment of diabetes is to prevent micro and macro complicationsof this disease and improve the patients? life quality.Especially in our country diabetes is diagnosed at the late stages and the individuallives unaware of this disease. The complications appear at the early stages because of theindividual?s lack of knowledge about diabetes. Beeing one of the major reason for mortalityand the high treatment costs increase the importance of the disease day by day.The aim of this study was to determine the demographic and clinical qualifications ofthe patients who applied to Atatürk University Medical Faculty Internal Diseases out-patientclinics.503 patients were participated in our study (20 type 1 DM, 483 type 2 DM). The 12 ofthe type I DM patients were female (mean age was 33.6±7.12) and the 8 of the patients weremale (mean age was 26±4.09). The 281 of the type 2 DM patients were female and 202 weremale. The close relatives of type 2 DM patients had type 2 DM with the rate of % 23.6.Mean value of Body mass index (BMI) was detected in type 1 DM women; 26±2,7, intype 1 DM men; 29,7±5, in type 2 DM women; 27,54±4,7, in type 2 DM men; 27.7±4,5.When we evaluated the BMI of patients with type 2 DM women were frequently overweigthand obesite, men were frequently normal and overweight.