İdiyopatik mental retardasyonlu olguların array çipi ile tüm genom kopya sayısı analizi
Copy number analysis of idiopathic mental retardation cases by whole genome array
- Tez No: 247885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇOĞULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mental retardasyon toplumun yaklaşık % 3'ünü etkileyen yaygın bir durumdur. Genetik nedenler mental retardasyon etiyolojisinde önemli rol oynar. Mental retarde olguların yarısına tanı konulabilmekte diğer yarısında ise neden ortaya konulamamaktadır. Yeni gelişen array teknolojileriyle birlikte genomdaki submikroskobik değişikliklerin tanısı kolaylaşmıştır. Özellikle gittikçe önem kazanan kopya sayısı varyasyonları CGH tabanlı array sistemleri ile kolay tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda mental retardasyon ve / veya multiple konjenital anomalili olguların yaklaşık % 10'unda array yöntemleri ile tanı koydurucu CNV'ler yakalanabilmektedir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Genetik ve Tıbbi Genetik bilim dallarında takip edilen beş mental retarde olgu ve ebeveynlerinin Affymetrix Genome Wide Human SNP 6.0 çipi ile tüm genom kopya sayısı değişiklikleri araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda iki olguda muhtemel patolojik bölgeler tanımlanmıştır. Ayrıca diğer olguların ikisinde ise ileri fonksiyonel ve genetik incelemelere gereksinim duyulmuştur.Sonuç olarak array yöntemi ile nedeni bilimeyen mental retardasyon ve multiple konjenital anomalili olguların tanısında kullanılması gereken bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Learning disability (mental retardation) is a common situation which affects 3 % of the population. Genetic factors play an important role in the pathogenesis of mental retardation. Diagnosis can be made about 50 % of the individuals with mental retardation, whereas no causative pathology can be defined in the rest of the cases. New array technologies facilitated analysis of submicroscopic imbalances and structural variants. Particularly copy number variations (CNV) which is gaining importance in clinical and research usage, can be easily identified by array CGH technique. Literature search revealed that 10 % of the mentally retarded individuals with or without multiple congenital anomaly can be diagnosed by array analysis. Here we present whole genome copy number analysis of five mentally retarded individuals and their parents by Affymetrix Genome Wide Human SNP 6.0 array. Individuals were selected from Ege University Faculty of Medicine Departments of Pediatrics and Medical Genetics. In this study we identified possible regions probably underlying the pathogenesis of mental retardation in 2 patients. Also, further functional and genetic analyses are needed in 2 other patients. Microarray technology may help to reveal the etiology of mental retardation and can be used as a diagnostic tool for patients with mental retardation.