Elektif abdominal cerrahi girişim uygulanan olgularda abdomendeki yapışıklıkların önlenmesinde %4 icodextrin ile hyaluronic asitin etkinlik ve maliyet yönünden karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
The comparison of icodextrin %4 and hyaluronic acid by efficacy and cost-effectivity preventing postoperative abdominal adhesions in the elective abdominal surgery cases
  1. Tez No: 247914
  2. Yazar: HÜSEYİN AĞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK MARALCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Postoperatif intraabdominal yapışıklıklara sıklıkla rastlanılmaktadır. Birçok morbiditeye sebep olan intraabdominal yapışıklıkların, sebeplerine ve önlenmesine yönelik çalışmalar çok sayıda araştırmacı tarafından ele alınmıştır. Postoperatif intraabdominal yapışıklıkların önlenmesinde uygun cerrahi tekniğin öneminin vurgulanmasının yanısıra, farmakolojik ajanlar ve fizik bariyerler üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada; postoperatif intraabdominal yapışıklıkların önlenmesinde, her ikisi de fizik bariyer oluşturarak etkili olan %4 icodextrin ile auto-crosslink hyaluronic asit'in etkinlik ve maliyet yönünden karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmada 250-300 gram ağırlığında, Wistar Albino cinsi 30 adet sağlıklı sıçan kullanıldı. Her birinde 10 adet sıçan olan 3 eşit gruba ayrıldı. Her gruptaki sıçanlara çekal-ileal abrazyonu takiben, sham grubuna 5 cc SF, icodextrin grubuna 5 cc %4 icodextrin solüsyonu ve hyaluronic asit grubuna 1 cc auto-crosslink hyaluronic asit jel uygulandı. Ondört gün sonra ikinci operasyon yapılarak, yapışıklık yoğunluk skorlaması ve histopatolojik (inflamasyon, fibrozis) inceleme yapıldı.Postoperatif en düşük yapışıklık yoğunluk skoru hyaluronic asit grubunda bulunurken, en yüksek yapışıklık yoğunluk skoru sham grubunda bulundu. Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldıklarında, aralarında anlamlı istatistiksel fark bulundu. Hyaluronic asit ve icodextrin grupları ayrı ayrı sham grubu ile karşılaştırıldıklarında ise, yine istatistiksel anlamlı fark olduğu görüldü. Hyaluronic asit, icodextrin'e göre daha düşük yapışıklık yoğunluk skoruna sahip olmasına rağmen, aralarında anlamlı istatistiksel fark olmadığı görüldü. İnflamasyon ve fibrozis açısından; sham grubuna göre hyaluronic asit ve icodextrin grupları daha düşük skorlara sahip olmalarına rağmen, aralarında anlamlı istatistiksel fark bulunmadı.Çalışmamızda, auto-crosslink hyaluronic asit jel ve %4 icodextrin solüsyonunun postoperatif intraabdominal yapışıklıkların azaltılmasında etkili oldukları ve bu etkilerinin benzer olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çalışmada; icodextrin %4 solüsyonunun maliyete olumlu katkısının olduğu ve bu durumun klinik uygulamalarda bir avantaj olarak değerlendirilebileceği düşüncesindeyiz.Sonuç olarak; var olan bu kadar çalışmaya rağmen ideal yapışıklık önleyici bariyerlerin bulunabilmesi için, daha çok çalışma yapılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Postoperative intraabdominal adhesions are frequently seen. Studies about the reasons and prevention of the intraabdominal adhesions that cause so many morbidites, have been processed by many researchers. Besides, expression of the significance of the suitable surgical technique to prevent postoperative adhesions, there are so many studies on pharmachological agents and physical barriers.In this study: it is aimed to compare the efficacy and cost-effectivity of the icodextrin 4% and auto-crosslink hyaluronic acid, which are both effective as a physical barrier on preventing postoperative intraabdominal adhesions.In this study 30 healthy rats were wed which were 250-300 gram weighted and kind of Wistar Albino. Each group included 10 rats. Following cecal-ileal abrasion to rats in per group, to sham group 5 cc SP, to icodextrin group 5 cc icodextrin 4% solution and to hyaluronic acid group 1 cc auto-crosslink hyaluronic acid gel was applied. After 14 days, following a second operation, adhesion intensity scoring and histopathological (inflammation, fibrosis) investigation was performed.While the lowest postoperative adhesion intensity score was found on hyaluronic acid group, the highest score was found on sham group. When the groups were compared between themselves, significant statistical difference was found. When both hyaluronic acid and icodextrin groups were compared with sham group, again statistical significant difference was found. Although hyaluronic acid had lower adhesion intensity score against icodextrin it was seen that there was no significant statistical difference. In the aspect of inflammation and fibrosis, although hyaluronic acid and icodextrin groups had lower scores against sham group; there were no significant statistical difference between.In our study it's understood that both auto-crosslink hyaluronic acid gel and icodextrin 4% solution are effective on reducing postoperative intraabdominal adhesions and their effects are similar. In addition; we suggest that icodextrin 4% solution has a positive addition on cost-effectivity and so this can be an advantage for clinical studies.As a result; despite of all, there should be much more studies for finding the most suitable anti-adhesive barriers.