Abdominal cerrahi geçiren geriatrik hastalarda düşük doz ketaminin postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of low dose ketami̇ne on postoperati̇ve cogni̇ti̇ve functi̇ons i̇n geri̇atri̇c pati̇ents undergoi̇ng abdomi̇nal
  1. Tez No: 412825
  2. Yazar: OSMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE BORAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada indüksiyon öncesi subanestezik dozda uygulanan ketaminin, BİS rehberliğinde, genel anestezi altında elektif abdominal cerrahi operasyonu planlanan geriatrik olgularda kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Elektif alt abdominal cerrahi girişim planlanan, 65 yaş ve üzeri 40 hasta, rastgele iki gruba ayrılarak kontrol ve ketamin grupları oluşturuldu. İndüksiyondan 5 dk önce Kontrol grubu hastalara iv 5 ml SF, Ketamin grubu hastalara iv 0.5 mg/kg (SF ile sulandırılarak 5 ml) ketamin verildi. İndüksiyon öncesi, sonrası ve operasyon sonlanana kadar her 15 dk?da bir, KAH, SAB, DAB, OAB, BİS, SpO2, ETCO2 ve ET Sevo ölçüldü. Ekstübasyon zamanı, spontan göz açma zamanı, 2. ve 5. dklardaki Aldrete Derlenme Skorları kaydedildi. Operasyondan bir gün önce SMMT, TDT, SÇT yapılan hastaların postoperatif 1. ve 6. saatlerde testleri tekrarlanarak kognitif fonksiyonları değerlendirildi. Bulgular: Her iki grubun demografik özellikleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p>0.05). Kontrol grubunda total remifentanil tüketimi ketamin grubundan anlamlı düzeyde yüksek tespit edildi (p0.05). Kontrol ve ketamin grubu hastaların preoperatif dönemdeki SMMT, TDT ve SÇT ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark bulunmazken (p>0.05) 1. saat ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed in this study, effects of preoperatively administered ketamine with subanaesthetic dosage on cognitive functions in geriatric patients undergoing elective abdominal surgery under general anaesthesia using BIS. Methods: Fourty patients with their age 65 and over whom planned for elective abdominal surgery were randomly divided into two groups as control and ketamine. Control group has been administered serum physiologic 5 ml, and ketamine group had 0,5 mg/kg ketamine intravenously (iv.) (completed 5ml SF) 5 minutes (min.) before induction. The parameters as KAH, SAB, DAB, OAB, BİS, SpO2, ETCO2 and ET Sevo were measured every 15 min. Starting before induction and lasted till operation ended. Also, extubation time, spontaneous eye opening time and aldrete scores (at 2. and 5. mim.s) were measured. SMMT, TDT, SÇT were measured 24 hour (hr.) before operation and cognitive functions were remeasured at 1.st and 6th hrs postoperatively. Results: Demographic characteristics of two groups were not different from each other statistically (p>0.05). Total remifentanil consumption in control group was significantly higher than ketamin group (p0.05).