Hemodiyaliz tedavisi sırasında gelişen akut komplikasyonların görülme sıklığı ve bu komplikasyonlarda yapılabilecek girişimler ile ilgili hemşirelerin bilgilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of the acute complications that develop during hemodialysis treatment and the knowledge of the nurses about the interventions that can be done for these complications
  1. Tez No: 247915
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOCADERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hemodiyaliz Tedavisi Sırasında Gelişen Akut Komplikasyonların Görülme Sıklığı ve Bu Komplikasyonlarda Yapılabilecek Girişimler İle İlgili Hemşirelerin Bilgilerin DeğerlendirilmesiBu çalışma, diyaliz tedavisi esnasında oluşan komplikasyonlar ile hemşirelerin karşılaşma sıklığını ve geliştikten sonra yapılabilecek girişimler ile ilgili bilgilerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak planlandı.Araştırmanın örneklemini İstanbul İlinin Avrupa yakasında bulunan hemodiyaliz ünitelerinde çalışan 154 hemşire oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan 39 soruluk anket formu kullanılarak toplandı. Veri sonuçları bilgisayar ortamında; yüzdelik ve ki-kare testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Frequency of the Acute Complications That Develop During Hemodialysis Treatment and the Knowledge of the Nurses About the Interventions That Can Be Done for These ComplicationsThis study has been carried out descriptively and analytically to determine the frequency of the complications that the nurses face during dialysis treatment and to evaluate the knowledge of those nurses about interventions that can be done after complications occur.The sample included 154 nurses who work in dialysis centers in the European part of İstanbul. The data was collected using a 39-question questionnaire which was prepared by the researcher by literature search.