Sıçanlarda kasık iç halkasının kapatılmasının testis üzerine etkileri; karın yoluyla ve kasık yoluyla girişim işlemlerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of abdomen through and groin through inner ring closure operations on rat testicles
  1. Tez No: 247940
  2. Yazar: YUSUF DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN BOLEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Çocuk cerrahinin en sık ameliyatlarından olan kasık fıtığının klasik onarım yöntemi yüksek ligasyondur. Son yıllarda laparoskopik yöntemler giderek klasik cerrahi yöntemlerin yerini almaktadır. Çocuklarda fıtık cerrahisinde henüz yeni sayılan laparoskopik yaklaşımın erkek çocuklarda testis üzerine etkileri literatürde yeterince çalışılmamış olup halen tartışılan bir konudur. Biz bu çalışmamızda erkek fıtık hastalarında karın yoluyla yaklaşılıp inguinal kanal iç delik ağzının çevresel sütürlerle kapatılmasının testis üzerinde olumsuz etki yapıp yapmadığını araştırmayı amaçladık.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızda kullandığımız 30 adet sıçan her grupta 6 adet olacak şekilde 5 gruba (A,B,C,D,E) ayrıldı. A grubu sham grubu olarak belirlendi. B grubuna inguinal kesi yapılıp kapatıldı. C grubuna laparotomi yapılıp kapatıldı. D grubuna inguinal kesi yapılıp, inguinal halka dış delik ağzı kapatıldı. E grubuna laparotomi yapılıp inguinal kanal iç delik ağzı çevre sütürü dönülerek kapatıldı. Ardından tüm sıçanların 28 gün boyunca bakımları yapıldı. Sonra tüm sıçanlardan 5 cc kan örneği alınıp plazmalarından oksidatif stres parametreleri çalışıldı. Ayrıca tüm sıçanların işlem yapılan taraftaki (sağ) testis dokuları alınıp mikroskopik inceleme yapıldı.BULGULAR: Oksidatif stres parametreleri açısından A, B, C ve D grupları birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadı. p > 0,05. A, B, C ve D grupları E grubuyla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı çıktı. p < 0,05. E grubundaki sıçanların testis dokularında diğer gruplara ve sham grubuna oranla makroskopik olarak küçülme, mikroskopik olarak fibröz doku artışı ve kalsifikasyonlar izlendi. Hacimle oksidatif stres parametreleri arasında orta düzeyde (negatif yönlü) korelasyon saptanmıştır (p:0.007, r:-0.047).SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda kasık iç halkasının karın yoluyla yaklaşarak kapatılmasının testis dolaşımını olumsuz yönde etkileyip testis dokusunda olumsuz sonuçları olduğu görüldü.ANAHTAR KELİMELER: Kasık fıtığı, testis, laparoskopik cerrahi, oksidatif stres
Özet (Çeviri)
PURPOSE: High ligation is the classical surgical method of inguinal hernia repair which is the most applied operations in pediatric surgery. In recent years, laparoscopic techniques are increasingly replacing conventional surgical methods. In children the laparoscopic approach which is accepted new in hernia surgery yet effects of it on the testis in boys is not worked sufficiently in the literature is stil on issue to be discussed. We approached this study through the abdomen of male patients, whether inguinal hernia in the channel mouth hole closure environmental with sutures are making a negative impact or not on testicular aimed to investigate.MATERİAL and METHOD: We have a group of 30 rats in each group of 5 to 6 units to be (A, B, C, D, E) were separated. A group was defined as the control group. Inguinal incision made into whether the group B and it was closed. The laparotomy was made into group C and it was closed. Inguinal incision was made into the group D, inguinal ring exterior hole?s mouth was closed. Laparotomy was made to the group E and inguinal canal interior hole?s mouth was closed by suture return. All of rats maintenances were made during 28 days. Then all rats received 5 cc of blood and oxidative stress parameters from plasma samples were studied. In addition, right testicular tissue which is made procedures on side was gotten and microscopic examination was performed.RESULTS: When A, B, C, D groups were compored with each other according oxidative stres parameters, there wasn?t seen a meaningful difference about statistical. When p> 0.05. A, B, C and D groups were compored with group E, it was meaningful as statistical.