Tip 2 diyabetli ve kontrolsüz hipertansiyonlu hastalarda Dihidropiridin (Amlodipin) ve Nondihidropiridin (Verapamil) verilmesinin nefropati belirteci olan mikroalbüminüri ve epitel kaynaklı pigment faktörü (PEDF üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of Dihidropiridin (Amlodipin) and Nondihidropiridin (Verapamil) on microalbuminuria, predictive of nephropathy and pigment epithelium derived factor (PEDF) in uncontrolled hypertensive type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 247939
  2. Yazar: SUZAN TABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabetli ve kontrolsüz hipertansiyonu olan bireylerde dihidropiridin grubu kalsiyum kanal blokeri olan amlodipinle non-dihidropiridin grubu kalsiyum kanal blokeri olan verapamilin nefropati ve serum PEDF (Pigment epitel kaynaklı faktör) üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya tip 2 diyabet ve hipertansiyon tanısı almış, ACE inhibitörü veya ARB grubu antihipertansif ajan kullanmasına rağmen kontrolsüz hipertansiyonu olan 41 hasta alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Birinci gruba günlük amlodipin (5-10 mg) tablet, ikinci gruba ise verapamil (120-240 mg) tablet 6 hafta boyunca oral yoldan verildi. Altı hafta sonunda hastaların üriner albümin eksresyonuna ve plazma PEDF düzeylerine bakılarak kalsiyum kanal blokerleri ile tedavi sonrasında fark olup olmadığı araştırıldı.Bulgular: İdrar mikoalbümin/kreatinin değerleri hem amlodipin hem de verapamil grubunda düşüş göstermesine rağmen istatiksel olarak anlamlı değildi (sırasıyla; p=0.085 ve p=0.502).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the effects of a dihidropiridin calcium channel blocker amlodipin and a non-dihidropiridin calcium channel blocker verapamil on nephropathy and serum PEDF levels of type 2 diabetic patients with hypertension.Method: Forthy one type 2 diabetic patients with uncontrolled hypertension in spite of using ACE inhibitors and ARBs were enrolled in the study. The patients were randomized in two groups.