Erişkin gelişimsel kalça çıkığında pelvik destek osteotomisi
Pelvic support osteotomy in adult patients with developmental hip dysplasia
- Tez No: 247954
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz ortopedisinin halen arayış içerisinde olduğu konulardan bir tanesi de, özellikle genç-erişkin hasta grubundaki, tedavisi ihmal edilmiş gelişimsel kalça çıkığı, septik artrit sekeli ya da enfeksiyon nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmış kalça artroplastisi gibi nedenlerle ortaya çıkan, kalça instabiliteleridir. Bu çalışmada, İlizarov'un geliştirdiği şekliyle pelvik destek osteotomisinin, kalça instabiliteleri için etkin bir tedavi alternatifi olup olmadığı araştırılmıştır.2003?2008 tarihleri arasında, pelvik destek osteotomisi uygulanan 10 hastanın 11 kalçası retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 17,8 (12?35) yıldı. Ortalama takip süresi 50,9 (12?71) aydı. Tüm hastalara gerekli preoperatif planlama yapılarak, pelvik destek osteotomisi ameliyatı yapıldı. 2 hastada tespit materyali olarak monolateral fiksatör, 8 hastada sirküler fiksatör kullanıldı.Preoperatif dönemde ortalama 62,4 olan Harris skoru, ameliyatlar sonrasında ortalama 92,1'e yükseldi. Preoperatif dönemde ortalama kısalık 48,9 mm iken, ortalama 42,6 mm'lik uzatma sonrasında rezidüel kısalık ortalama olarak 6,3 mm olarak hesaplandı. 11 kalçadan 10 tanesinde Trendelenburg yürüyüşünün düzeldiği görüldü. Ameliyat sonrasında hastalara geçirdikleri ameliyattan memnun olup olmadıkları sorulduğunda 10 hastadan 7 tanesinin (8 kalça) memnun olduğu görüldü.Sonuç olarak pelvik destek osteotomilerinin, farklı nedenlerle ortaya çıkan kalça instabilitelerinin giderilmesinde, ağrının giderilmesinde ve eğer varsa boy eşitsizliğini gidermede oldukça etkin bir tedavi alternatifi olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Hip instability, due to neglected congenital dislocation of the hip, sequela of septic arthritis or failed total hip arthroplasty, in the young adult population, is one of the greatest concern of modern orthopaedics. In this study, we have evaluated whether pelvic support osteotomy, as developed by Ilizarov, is an effective treatment option for hip instabilities or not.11 hips of 10 patients, underwent pelvic support osteotomy between 2003 and 2008, were evaluated retrospectively. The mean age of the patients was 17,8 years (12?35 years). The mean follow-up period was 50,9 months (12?71 months). Pelvic support osteotomies were performed after necessary preoperative planning for each patient. The osteotomy sites were fixed using monolateral external fixators in 2 patients, Ilizarov circular fixators in 9 patients.The mean Harris score, that was 62,4 preoperatively, increased to 92,1 postoperatively. The mean limb length discrepancy was 48,9 mm preoperatively and after an average of 42,6 mm lengthening the residuel limb length discrepancy was only 6,3 mm. The Trendelenburg gait disappeared in 10 of 11 hips. When the patients were asked to answer whether they were satisfied with the operation, 7 of 10 patients (8 hips) answered as yes to this question.We concluded that pelvic support osteotomy is a good option to overcome hip instability due to different factors, improves pain and equalizes limb length if there is a leg length discrepancy.