Ratlarda trakeal hasar sonrasında mitomisin-C, 5 florourasil triamnisolon asetonid, karnitin ve deksametazonun trakeal stenozu önlemedeki rolü.
Tracheal stenosis constitutes one of the most challenginig problems in ENT practice that a physician may face with, after accelerating tracheotomy and intubations of late years
- Tez No: 247953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EYİBİLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Trakeal stenoz, son yıllarda artan entübasyon ve trakeotomi oranları sonrasında kulak burun boğaz hekimlerinin karşılaşacağı önemli problemlerden birisi haline gelmiştir. Trakeal stenozda uygulanan tedavi seçeneğinde çeşitli yöntemler bulunmakta iken tedavi sonrasında karşılaşılan problemler nedeni ile yeni arayışlara yönlenilmektedir. Çalışmamızda, mitomisin-C, deksametazon, 5-florourasil/triamsinolon asetonid kombinasyonu ve karnitinin skar ve fibrozis oluşumunu engellemedeki rolleri araştırıldı.35 rata trakeotomi açılarak ve trakeotomi açılan seviyenin arkasında trakeal injüri yapıldı. Trakeotomi yapılan bölge sütüre edilerek kapatıldı. Beş grup oluşturuldu. Birinci gruba 5 mg 5-florourasil/triamsinolon asetonid kombinasyonu 0,2 ml sodyum hiyaluronat içinde paratrakeal bölgeye bir kez enjekte edildi. İkinci gruba karnitin 100 mg/kg/gün 20 gün boyunca intraperitoneal olarak verildi. Üçünçü gruba %1'lik mitomisin-C topikal olarak uygulandı. Dördüncü gruba deksametazon 0.01 mg/gün intramüsküler olarak 20 gün verildi. 5. grup kontrol gurubu olarak oluşturuldu.Tüm gruplarındaki ratlar 30. günde anestezisi altında, kanatılarak sakrifiye edildi. Bütün ratların larenksleri 6. trakeal halkanın alt, üstte tiroid kıkırdağın üst kenarından kesilerek çıkarıldı. Histopatolojik incelemede; epitelizasyon, inflamasyon ve nekroz parametreleri aynı histopatolog tarafından değerlendirildi.Fibrozisli hacim ortalama sonuçlarında mitomisin-C uygulanan grup (C grubu) ile 5-florourasil/triamsinolon asetonid kombinasyonu uygulanan grup (A grubu) istatiksel açıdan en anlamlı grup olarak bulundu.Çalışmamızda mitomisin-C, 5-florourasil/triamsinolon asetonid kombinasyonu ve karnitinin fibrozis ve skar oluşumunu anlamlı olarak engellediği ve deksametazonun skar ve fibrozis oluşumun engellemede etkin olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tracheal stenosis constitutes one of the most challenginig problems in ENT practice that a physician may face with, after accelerating tracheotomy and intubations of late years. Many treatment modalities have been in tracheal stenosis but new treatment alternatives have searched because of problems seen after treatment.The aim of the study was evaluate the role of mitomycin?C, dexamethasone, 5-fluorouracil /triamcinolane acetenoid combination and carnitine on the development of fibrosis/ scar tissue formation.Thirty-five rat were tracheatomized and posterior wall of this level injured. Rats randomly divided into five groups. In the first group, 5-fluorouracil/triamcinolone 5 mg, 0,2 ml sodium hyaluronate injected to paratracheal area for one time. 100 mg/kg/day of carnitine was injected into intraperitoneal for twenty days in second group. The third group was treated with topical application of %1 mitomycin?C. The fourth group was received 0,01 mg /day dexhametasone as intramuscular. The fifth group was control group.After rats anesthetized, they sacrificed. All of the rats larynx was taken out with transverse incision between thyroid cartilage superiors and fift tracheal ring.