Pelvik organ prolapsusunda uygulanan cerrahi tedavilerin karşılaştırılması
Comparing of the surgical treatments performed for pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 247965
  2. Yazar: BADE ILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER T. YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Pelvik organ prolapsusu (POP) birçok kadının hayat kalitesini önemli derecede azaltan jinekolojik problem olup sıklıkla stres üriner inkontinans (SÜİ) ile birlikte görülür. POP ve SÜİ çoğu zaman ortak bir neden olan pelvik taban yetmezliğinden kaynaklanır. Hastayı rahatsız edecek derecede prolapsuslar ciddi pelvik destek kaybı olduğu anlamına gelir ve cerrahi tedavi gerektirir. Abdominal sakrokolpopeksi (ASK) ve vajinal sakrospinöz kolpopeksi (VSSK) pelvik organ prolapsusu ve vajen kaf prolapsusu tedavisinde etkinliği yüksek olan iki yöntemdir. Çalışmamızda, 1997-2007 tarihleri arasında POP nedenli, ASK (n:24), VSSK (n:21) ve vajinal histerektomi (VH, n:21) yapılan olgular operasyon sonrası uzun dönemde pelvik muayene ve ürodinamik çalışmalar ile prolapsus ve inkontinans açısından değerlendirildi. ASK, VSSK ve VH yaptığımız olgularda sırasıyla objektif başarı oranı %83.3, %28.6 ve %9.5, subjektif başarı oranı %95.8, %81 ve %71.4 saptandı.
Özet (Çeviri)
Pelvic organ prolapse (POP) is a gynecological problem that decreases the quality of life of women, and generally accompained by stres urinary incontinence (SUI). Both POP and SUI are resulted from the same reason; called as the pelvic floor disorder. Prolapses that cause discomfort of the patients mean severe pelvic floor disorder requiring surgical treatment. Abdominal sacrocolpopexy (ASK) and vaginal sacrospinous colpopexy (VSSK) are two different surgical treatment methods which are highly effective in treatment of the pelvic organ prolapse and vaginal vault prolapse. In our study, we studied the patients with POP who have undergone, ASK (n:24), VSSK (n:21) and vaginal hysterectomy (VH, n:21) between 1997-2007. These patients were assessed for long term effects on both prolapse and urinary incontinence with pelvic physical examination and urodynamic studies. The objective cure rates of the patients that have undergone ASK, VSSK and VH procedures, were %83.3, %28.6 and % 9.3 respectively. The subjective cure rates were %95.8, %81 and %71.4 respectively.