Gençlerde kasık fıtıklarının laparoskopik ve açık yamalı onarımları sırasında gelişen insülin dirençleri ile postoperatif erken dönem klinik sonuçlarının karşılaştırması
Open mesh repair(Lichtenstein) and laparascopic total extraperitoneal (TEP) repair early term clinical outcomes and post operative insulin resistance at inguinal hernia repair on young persons.
- Tez No: 247987
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER MALAZGİRT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Genç erkeklerde, doğuşsal tipte kasık fıtıklarında, laparoskopik total ekstraperitoneal (TEP) onarım ile açık yamalı onarımlarda(Lichtenstein) postoperatif dönemde gelişen insülin direnci ve erken dönem klinik sonuçları açısısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Randomize, prospektif ve çift kör bir çalışma planlandı. Zollinger sınıflamasına göre tip I ve tip II kasık fıtığı olan 26 erkek hasta Lichtenstein tekniği ya da laparoskopik total ekstraperitoneal(TEP) tekniği ile ameliyat edildi. Ameliyattan bir gün önce ve postoperatif 30 dk sonra hastalara hiperinsülinemik öglisemik glukoz klemp tekniği ile insülin duyarlılığı ölçümü yapıldı. Postoperatif 1. hafta ve postoperatif 1. ay komplikasyonlar, ağrı ve yaşam kalitesi açısından klinik değerlendirmeleri yapıldı. Ağrı düzeyi vizüel analog ağrı skalası ile yaşam kalitesi ise Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla saptandı.Bulgular: Lichtenstein grubunda yaş aralığı 20-26 yıl (ortalama 21,7) olan11 hasta ve TEP grubunda yaş aralığı 20-30 yıl (ortalama 21,8) olan 11 hasta yer aldı. Hastaların yaş, boy, ağırlık, vücut kitle indeksi ve vücut yüzey alanı gibi temel özellikleri benzerdi. Preoperatif M değerleri açısından Lichtenstein grubu M değerleri (ortalama 4,91±2,25 ) ile TEP grubu M değerleri (ortalama 4,89±1,74) arasında fark yoktu. Postoperatif dönemde Lichtenstein grubunun M değerleri (ortalama 3,60±2,34) ile TEP grubu M değerleri (ortalama 2,05±1,39) arasında anlamlı fark oluştu. Laparoskopik TEP grubunda insülin direnci daha şiddetliydi(p=0,034). Her iki grubun komplikasyon oranları ve vizüel analog ağrı skalası değerleri benzerdi. Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeğinde TEP grubu hastaları, postoperatif 1. hafta duygusal rol açısından Lichtenstein grubu hastalarından daha yüksek skorlar oluşturdu. Bu fark postoperatif 1. ayda kaybolduduygusal rol açısından oluşan farkın kaybolduğu gözlendi.Sonuç: Genç erkeklerde küçük ve orta büyüklükteki indirekt kasık fıtığı onarımlarında Lichtenstein tekniği, TEP tekniğinden erken dönemde daha az injuri oluşturmakta ancak uzun dönemde her iki grup hastalarda benzer iyileşme süreci oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to compare the post operative insulin resistance and early term clinical outcomes at laparascopic total extraperitoneal (TEP) repair and open mesh repair (Lichtenstein) in congenital type inguinal hernias at young males.Method and Materials: A randomize, prospective and double blind study has been planned. 26 male patients that have type I or type II inguinal hernia according to Zollinger classification were operated by Lichtenstein technique or total extraperitoneal (TEP) technique. Insulin sensitivity measurement was performed to patients by hyperinsulinemic euglycemic glucose clamp technique at 1 day before operation and 30 minutes postoperative. An evaluation was performed in terms of complications, pain and life quality at post op first week and first month. Pain level was determined by visual analog pain scale, life quality was determined by short form 36 life quality assessment scale.Results: There were 11 patients in Lichtenstein group whose age range was 20-26 (mean 21,7) and 11 patients in TEP group whose age range was 20-30 (mean 21,8). Basic features of patients like age, length, weight, body mass index and body surface area were similar. There was no difference between Lichtenstein group M values (mean 4,91±2,25) and TEP group M values (mean 4,89±1,74) in terms of preoperative M values. There was significant difference between Lichtenstein group M values (mean 3,60±2,34) and TEP group M values (mean 2,05±1,39) in terms of postoperative M values. Complication rates and visual analog pain scale values of both groups were similar. In the short form 36 life quality assesment scale, TEP group patients composed higher scores in terms of emotional role at postoperative first week comparing to Lichtenstein group, at postoperative first month it was observed that the difference in terms of emotional role has disappeared.Conclusion: At the small and medium size indirect inguinal hernia repairs at young males, Lichtenstein technique causes fewer injury at early time comparing to TEP technique, but at long term, similar improvement duration consists at the both group patients.