Menenjitli hastalarda beyin-omirilik sıvısında adenozin deaminaz ve C-reaktif protein düzeylerinin araştırılması
İnvestigation of adenosine deaminase and C-reactive protein levels of cerebrospinal fluid in patients with meningitis
  1. Tez No: 248001
  2. Yazar: KUBİLAY YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KASIM KARAHOCAGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Menenjitler değişik yaşlarda, değişik mikroorganizmalar tarafından meydana getirilen SSS infeksiyonlarıdır. Erken tanı ve uygun antimikrobiyal tedavi hem mortalite hem de nörolojik sekel oranını azaltmaktadır.SSS infeksiyonları ve menenjitlerde klinik belirti ve bulgularla birlikte BOS'un rutin biyokimyasal ve mikrobiyolojik tetkikleriyle büyük ölçüde tanı konulabilir. Tedavinin başarısı etyolojik ajanın erken ortaya çıkarılması ve özgül tedavinin derhal başlaması ile yakından ilgilidir. Ancak ülkemizde yaygın ve yanlış antibiyotik kullanımının ve laboratuar olanaklarının yetersizliği nedeniyle BOS kültürü, BOS'un boyalı mikroskopik incelemesi ve serolojik yöntemler ile menenjitlerin yarısından fazlasında etken saptanamamaktadır. O halde erken ve uygun bir tedaviye başlamada mikrobiyolojik sonuçları beklemeden hekime yol gösterebilecek; erken tanıda daha çabuk ve güvenilir laboratuvar yöntemlerinin geliştirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemler arasında BOS ADA ve BOS CRP ölçümü sayılabilir.Bu çalışmada, 2006?2009 yılları arasında kliniğimizde takip ettiğimiz 15 akut pürülan menenjitli, 15 tüberküloz menenjitli, 15 aseptik menenjitli ve 7 brusella menenjitli olmak üzere toplam 52 menenjitli hastada BOS ADA ve BOS CRP düzeylerini ölçülerek menenjitlerin ayırıcı tanısındaki önemleri araştırılmıştır.Çalışmamıza aldığımız menenjit grublarındaki olguların BOS ADA düzeylerini istatistiksel olarak karşılaştırdığımızda, tüberküloz menenjitli olguların BOS ADA düzeyleri diğer 3 gurup menenjit olgularına göre anlamlı olarak yüksekti. Brusella menenjitli olguların BOS ADA düzeyleri de pürülan ve aseptik menenjitli olgulara göre anlamlı olarak yüksekti. Pürülan ve aseptik menenjit olguların BOS ADA düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark yoktu. Ayrıca kesin tüberküloz menenjiti tanısı almış olguların BOS ADA değerlerini de >10 U/L olarak bulduk.Çalışmamızdaki menenjit olgularının BOS CRP düzeylerini karşılaştırdığımızda ise pürülan menenjtli olguların BOS CRP düzeylerini diğer üç gurup menenjit olgularına göre anlamlı olarak yüksek tespit ettik. Aseptik menenjitli guruptaki olguların tamamında BOS CRP düzeyleri negatif idi.Bu çalışmayla; menenjitli hastalarda BOS ADA seviyelerindeki yüksekliğin tüberküloz menenjite özgü olmadığını, brusella menenjit olgularında da yükselebileceğini ve en uygun cut- off değerin 10 U/L olabileceğini belirledik. Bununla birlikte tüberküloz prevalansının yüksek ve ileri tanısal testlerin pahalı olduğu ülkemizde, BOS ADA aktivitesinin ucuz ve kolay bir test olarak tüberküloz menenjitinin erken tanısında rutin laboratuvar testleri arasına girebileceği kanaatindeyiz. Menenjitlerde BOS CRP ölçümünün ise özellikle pürülan ve aseptik menenjit ayırımında yol gösterici yardımcı bir test olduğu, ancak serum CRP'nin bu ayrımda kullanılmasının yeterli olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Meningitis are the CNS infections that are caused by different microorganisms at variable ages. Early diagnosis and accurate antimicrobial therapy reduce mortality and neurological defects.The diagnosis of CNS infections and meningitis can be done with clinic manifestations and findings and routine biochemistrical and microbiological examinations of CSF. The success of the therapy is closely related with early revealing of the agent and accurate therapy. However, in our country, because of the widespread and incorrect use of the antibiotics and insufficiency in laboratory possibilities, in more than half of meningitis the agent could not be determined by CSF culture, painted microscopic examination of CSF and serological methods. Therefore, for early diagnosis, more rapid and reliable laboratory methods that can help the clinicians in order to start an early and accurate therapy before microbiological results, need to be developed. Among these methods, measurement of CSF ADA and CSF CRP levels can be considered.In this study, in 15 acute puruleut meningitis, 15 tuberculous meningitis, 15 aseptic meningitis and 7 brucellosis meningitis patients we followed in our clinic, the significance of CSF ADA and CRP levels, between 2006-2009 years, were investigated.When CSF ADA levels compared statistically between cases in meningitis groups in our study, CSF ADA levels were significantly higher in tuberculous meningitis than other 3 meningitis groups, CSF ADA levels were significantly higher in cases with brucellosis meningitis than the other cases with puruleut and aseptic meningitis. CSF ADA levels were not meaningfully different between cases with puruleut and aseptic meningitis. Also, in patients that had been determined as exact tuberculous meningitis, CSF ADA levels were >10 U/L.When we compared CSF CRP levels of the meningitis cases in our study, we determined that CSF CRP levels of the cases with puruleut meningitis were significantly higher than other three groups of meningitis cases. CSF CRP levels were negative in all cases with aseptic meningitis.By this study, we determined that, increased CSF ADA levels in patients with meningitis is not specific for tuberculous meningitis, it can also be increased in brucellosis meningitis and the most acceptable cut-off value is 10 U/L. In addition, we believe that CSF ADA activity may be one of the routine laboratory tests used for early diagnosis of tuberculous meningitis with its inexpensiveness and convenience, in our country where tuberculous has a high prevalence and diagnostic tests are expensive. We consider that, measurement of CSF CRP in meningitis may be useful as a helper test for differential diagnosis of puruleut and aseptic meningitis, but serum CRP levels is enough for this differentiation.