Yoğun bakım ünitesindeki ventilatör ilişkili pnömoni sıklığı, risk faktörleri, etkenleri ve antibiyotiklere duyarlılıkları
The frequency, of ventilator associated pneumonia in intensive care units risk factors, causative agents and their antibiotic susceptibilities
  1. Tez No: 248002
  2. Yazar: ADNAN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KASIM KARAHOCAGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VİP, invaziv MV yapılan hastalarda gelişen ve yoğun bakım ünitelerinde sık karşılaşılan, mortalite hızı yüksek bir hastane enfeksiyonudur. Bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde Eylül-2008 ile Aralık-2009 tarihleri arasında; VİP sıklığı, risk faktörleri, etkenleri ve antibiyotiklere duyarlılıkları araştırılmıştır. Hasta günü ile ilişkili ventilatör kullanımı ve 1000 ventilatör gününde gerçekleşen VİP oranı sırasıyla 0.77 ile 31.6 atak/1000 ventilatör günü olarak bulunmuştur.VİP gelişimindeki risk faktörleri incelendiğinde; santral sinir sistemi hastalığı- koma-bilinç bulanıklığı, ARDS, organ yetmezliğinin bulunması ve hastalığın şiddetli olması (APACHE II >16), fazla miktarda gastrik aspirasyon, nazogastrik sonda kullanımı-nazal entübasyon-sinüzit, trakeostomi uygulanması ve 48 saatten uzun süreli MV uygulanması istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Hastalarda gelişen 74 atağın tamamında alınan kültürlerde üreme saptandı. 60 atakta tek mikroorganizma sorumlu bulunurken 14 atak polimikrobiyal olarak kaydedilmiştir. VİP olgularında sıklık sırasına göre; Acinetobacter baumannii % 31, Pseudomonas spp. % 20.6, Klebsiella spp. 17.2, S. aureus % 15, E. coli % 9.2, S. epidermidis % 3.5, E. faecium % 1.1, E. cloacae % 1.1 ve M. morganii % 1.1 oranında izole edilmiştir.Klinik uygulamada sorun oluşturabilecek bazı antibiyotik direnç profilleri elde edilmiştir. P. aeruginosa suşlarında imipenem direnci % 61.1, siprofloksasin direnci % 55.5, seftazidim direnci % 55.5, amikasin direnci % 44.5, S. aureus suşlarında metisilin direnci % 84.6, A. baumannii suşlarında imipenem direnci % 59.3 olarak saptanmıştır.İzlenen yoğun bakım ünitesinde, yüksek bulunan VİP oranını azaltmak için hedefe yönelik sürveyansın devamı, ventilatör kullanımının standartizasyonu, standart izolasyon önlemlerine ve el hijyenine uyumun arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VIP is a hospital infection which has a high mortality ratio, often seen in intensive care units and occurs in patients with invasive mechanic ventila?tion. In this study, VIP density, risk factors, agents and their sensitivity to antibiotics were researched at Anesthesia and Reanimation İntensive Care Unit of Yuzuncu Yil University Medical School Hospital, between September 2008 and December 2009, the ratio of ventilator use related with patient day and the ratio of VIP that occured in 1000 ventilator day were found as 0.77 and 31.6 case/1000 ventilator day, respectively.When the risk factors in VIP progression inspected; presence of central nervous system disease, coma, mental confusion, ARDS, organ failures and severe disease (APACHE II > 16), too much gastric aspiration, use of nasogastric catheter-nasal entubation-sinusitis, applyof tracheotomy and mechanic ventilation that takes more than 48 hours were found statistically significant.All of the cultures taken from 74 cases, were positive. While for 60 cases only one microorganism was responsible, for the other 14 cases more than one microorganism were responsible. In VIP cases, respectively; 31% Acinetobacter baumannii, 20.6% Pseudomonas spp., 17.2% Klebsiella spp., 15% S. aureus, 9.2% E. coli, 3.5% S. epidermidis, 1.1% E. faecium, 1.1% E. cloacae and 1.1% M. Morganii were isolated.Some antibiotic resistance profiles that can be matter at clinical applications were obtained. For P. aeruginosa; Imipenem resistance was 61.1%, Ciprofloxacin resistance was 55.5%, Ceftazidime resistance was 55.5% and Amikacin resistance was 44.5%, for S. aureus; Methicillin resistance was 84.6% and for A. baumannii; Imipenem resistance was 59.3%.At the followed intensive care unit, in order to reduce the high ratio of VIP the followings are need; ed the continuous of the surveillance, standardization of ventilator use, increased adaptation to standart isolation precautions and increased adaptation to hand hygiene.