İskemik inme hastalarında atriyal fibrilasyonun mortalite ve morbidite üzerine etkisi
Effects of atrial fibrillation on mortality and morbidity in ischemic stroke patients
  1. Tez No: 248000
  2. Yazar: ETEM EMRE ÇÖĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TOMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyonun nörolojik ve fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi, tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada; atriyal fibrilasyonun iskemik inmede mortalite ve morbidite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Yöntemler: Bu çalışmaya, Ocak 2006-Eylül 2009 arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğinde yatarak tedavi gören iskemik inmeli hastalar dahil edildi. Çalışma, retrospektif olarak ilgili hastaların dosyaları taranarak yürütüldü.Her bir hastanın anamnez, fizik ve nörolojik muayene, laboratuar tetkikleri ile kardiyolojik değerlendirme, EKG, TTE kayıtları incelendi. Hastaların iskemik inme ile ilişkili risk faktörlerine ait bilgiler kaydedildi.Yaş, cinsiyet, inme alt tipi, inme tarafı, geliş bilinci, AF varlığı, hastanede yatış süresi gibi değişkenler not edildi. İnme şiddeti; modifiye Rankin skalası kullanılarak belirlendi.Bulgular: Çalışmaya katılan 404 hastanın 69'unda (%17.1) atriyal fibrilasyon vardı. Atriyal fibrilasyonu olan grupta yaş ortalaması anlamlı derecede daha yüksekti. Atriyal fibrilasyonu olmayan hastalara göre, AF grubunda kadın baskınlığı vardı.Atriyal fibrilasyonu olanlarda tekrarlayan inme riski anlamlı derecede daha yüksekti. Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda, iskemik kalp hastalığı ve diğer kalp hastalıkları öyküsü veya mevcudiyeti ve kapak hastalığı mevcudiyeti ve kapak operasyonu öyküsü daha fazlaydı.AF'u olan hastalarda başvuru bilinci daha kötüydü ve Rankin skorlarına göre geliş ve taburcu esnasındaki özürlülük dereceleri ise anlamlı ölçüde daha yüksekti. Mortalite oranları AF grubunda anlamlı derecede fazlaydı.Sonuç: Çalışmamızda, AF'u olan iskemik inme hastalarının daha yaşlı, daha çok kadın cinsiyette, kalp hastalıkları ve tekrarlayan inme yönünden daha riskli olduğu bulundu. Ayrıca, AF ile inme birlikteliği olan hastalarda mortalite ve disabilite daha yüksekti. Atriyal fibrilasyonun iskemik inme prognozunu kötü etkileyen bir durum olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: İmpact of atrial fibrillation on neurological and functional outcome is uncertain. In this study, we aimed to investigate the effects of atrial fibrillation on mortality and morbidity in ischemic stroke.Method: İschemic stroke patients, hospitalised in Neurology department in Yuzuncu Yil University Medical Faculty Hospital, between 2006 January and 2009 September, included to the study. Patient charts were scanned retrospectively for the study.Each patients? medical history, phsyical and neurological examination, laboratory studies, cardiological evaluation, electrocardiogram, transthoracic echocardiography results were evaluated. Some information about risk factors associated with ischemic stroke were recorded also.Variables like age, gender, ischemic stroke subtypes, stroke side, initial consciousness state, AF presence, in-hospital duration were noted. Stroke severity determined by modified Rankin scale.Results: 69 (17%) of 404 study patients has atrial fibrillation. Mean age of AF patients was significantly higher than other group. In AF group, there was a female dominancy as compared to non-AF group.Patients with atrial fibrillation had significantly higher risk for recurrent stroke. Presence and history of ischemic heart disease and other heart diseases and valvular heart disease and valvular cardiac operation history or presence in patients with AF were significantly higher compared with AF patients.In AF patients, initial consciousness state was worse and morbidity state at the time of admittance and discharge according to Rankin scores was significantly higher compared to others. Mortality rates were significantly higher in AF group.Conclusion: İn our study, we found that AF patients were elder, more female in gender and have higher risk for cardiac diseases and recurrent stroke. Furthermore, mortality and disability was higher in stroke patients with AF. We suggest that AF should be evaluated as a bad prognostic factor for ischemic cerebral infarct patients.