Uzun kemiklerde kronik osteomiyelitin oluklaştırma ve kas flebi yerleştirme yöntemiyle tedavisi ve erken dönem klinik sonuçlarımız
Use of muscle flap with a grooving procedure in the surgical treatment of chronic osteomiyelitis of the long bones
- Tez No: 248003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmamızda 2005-2009 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran 30 kronik osteomyelitli hasta, Lök ve Sebik'in 1980 yılında tarif ettiği oluklaştırma ve kas flebi yerleştirme yöntemiyle tedavi edilerek değerlendirildi. Bu hastaların 11'i kadın (%36.7), 19'u erkek (%63.3) idi. Yaş ortalaması 24.4 olarak saptandı ( 2-75).Çalışmamıza uzun kemiklerin etkilendiği her yaş grubundaki kronik osteomiyelitli hastalar dahil edildi. Kronik osteomiyelitte en sık kullanılan sınıflama sistemi olan Cierny ? Mader evreleme sistemi kullanıldı. Olgular bu evreleme sistemine göre evre 1-2-3-4 A-B idi. Diyabetik ayak ve dekübit ülserine bağlı osteomiyelit düşünülen hastalar çalışma dışı bırakıldı.Hastaların tanısı, başvuru sırasında yapılan fizik muayene ve laboratuar testleri ile konuldu. Osteomiyelit tanısı için; etkilenen bölgede kemikte ağrı, kızarıklık, ısı artışı, fistülize akıntı, hareket kısıtlılığı, ateş gibi klinik şikayetleri ile, BK, ESH, CRP yüksekliği, biyopsi, kültür ve radyoloji gibi laboratuvar yöntemler kullanıldı.Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası üçüncü hafta, altıncı ay ve son kontrollerindeki tetkikleri yapılarak kayıt altına alındı. Hastaların hepsinden, cerrahi debritman sırasında biyopsi ve kültür örnekleri alındı. Çıkan kültür antibiyogram sonucuna göre antibiyotik tedavileri düzenlendi. Hastalara ortalama 3,9 (3-12) hafta intravenöz antibiyotik tedavisi, ilave olarak ayrıca ortalama 2,5 (0-4) hafta oral antibiyotik tedavisi verildi.Başarılı tedavi kriteri olarak, Majid ve arkadaşlarının, kronik osteomiyelit tedavisinde kullandıkları başarı kriterleri kullanıldı. Cerrahiden sonra tüm hastalara patolojik kırıktan korumak için ameliyat sonrası iki hafta süreyle alçı-atel tespiti uygulandı. Sonraki ilk bir ay koltuk değneği yardımıyla sağlam tarafa basarak mobilizasyona izin verildi. Birinci aydan sonra yavaş yavaş ağırlık vermeye müsaade edildi. Femur osteomiyelitli 2 hastada patolojik kırık gelişti.Lök ve Sebik'in tarif ettiği uzun kemiklerdeki kronik osteomiyelitin tedavisinde kullandığımız oluklaştırma ve kas flebi yerleştirme yönteminde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Takip süresi kısa olmakla birlikte elde ettiğimiz sonuçlar nedeniyle kronik osteomiyelit tedavisinde uygulanmasını tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, 30 patients with chronic osteomyelitis of long bones who had applied Yüzüncü Yıl University Medical Faculty hospital have been assessed after being treated with the use of muscle flap with a grooving procedure that Lök and Sebik defined in 1980. 11 of these patients were female and the others were male. The average age of patients was 24.4 yars (range,2-75 years).The patients with chronic osteomyelitis whose long bones were affected were included from all age groups in this study. Cienry-Mader classification which is the most important classification and staging method in chronic osteomyelitis was used. According to this classification, the cases were stage 1-2-3-4, A-B. The patients regarded osteomyelitis due to diabetic foot and decubit ulcers were excluded.The diagnosis of the patients were determined by means of physical examinations and laboratory tests. For the diagnosis of osteomyelitis, scanning modalities such as WBC, ESR, CRP levels, biopsy, culture and radiology were used. Moreover, clinic complaints such as bone pain on the affected areas, redness, temperature elevation on tissue, fistul discharge, limited range of motion, body temperature increase were recorded.Tests and examinations of patients were recruited before the operation and at the third, at the sixth week and at the last postoperative control. Culture and biopsy samples were taken form all patients during surgical debridement. According to culture biogram results, antibiotic treatments were administered.Patients were treated with intravenous antibiotics for 3,9 weeks (3-12) additionally they were given oral antibiotics for 2,5 weeks on average.As successful treatment criteria, the success criteria, which Majid et al. applied in the treatment of chronic osteomyelitis, were used in this study. To protect the patients from pathological fractures, splint fixation was carried out for postoperative two weeks. During the consecutive first month, we allowed patients to walk with a crutch on the safe leg. After the first month the patients were let to give their weight on the operated leg. Two patients with femur osteomyelitis experienced pathological fractures.Successful results were obtained in the Use of Muscle Flap With a Grooving Procedure in the Surgical Treatment of Chronic Osteomyelitis of the long bones that Lök and Sebik described. İn spite of short follow-up period. We recommend the use of this technique because of the results we obtained after this study.