Kronik demir sorbitol uygulanan sıçanlarda karaciğer hücrelerinin incelenmesi
Studies on hepatic cells of long-term iron-sorbital injected rats
  1. Tez No: 69542
  2. Yazar: HABİBE MELTEM ÖZGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6.ÖZET (TÜRKÇE) Uzun süreli yüksek doz demir uygulamasının karaciğer hücreleri üzerine etkisini. histolojik açıdan incelemek amacıyla Spraque-Dawley tipi sıçanlar iki gruba ayrıldı. Deney grubuna iki ay süreyle İM demir-sorbitol, kontrol grubuna ise serum fizyolojik verildi. Işık mikroskobunda karaciğerde M FS'ye ait Kupffer hücrelerinin yanı sıra hepatosit sitoplazmasında da demir içeren granüller gözlendi. Stromada özellikle portal alanlarda bağ dokusu artışı ve bazal lamina kalınlaşması belirlendi. Karaciğer parankim hücrelerinin arasında yoğun lökosit infiltrasyonu saptandı. Ultrastrüktür düzeyinde incelen kesitlerde hücrelerin sitoplazmalarında hemosiderin içeren bol miktarda siderozom gözlendi. Hepatosit yüzeyine yakın kollajen teller tespit edildi. Hücre zarlarında ve Golgi kompleksinde belirgin değişiklik saptanamadı. Mitokondriyonlarda matriks yoğulaşması ve hacim artışı gözlendi. Bu bulgular demir birikiminin uzun süreli sonuçlarına karşı dikkatli olmak gerektiğinin göstermektedir. Ancak meydana gelen hasarın kalıcı olup olmadığını saptamak için moleküler düzeyde çalışmalara ve biyokimyasal analizlere de ihtiyaç vardır. 49
Özet (Çeviri)
7.ÖZET (İNGİLİZCE) ABSTRACT Studies on hepatic cells of long-term iron-sorbitol injected rats (Light and electron microscopical observations) In the present study,Spraque-Dawley rats were divided into two groups in order to make observations on hepatic cells of long-term iron loaded rats. Iron-sorbitol was injected to the experiment group for two months.as well as isotonic NaCI was injected to the control group. In the light microscope, beyond Kupffer cells which belongs to mononuclear phagocytic system, cytoplasm of hepatocytes also contained iron loaded granulles. In stroma especially in portal spaces connective tissue proliferation and basal membrane thickness were observed. Between hepatocytes diffuse leucocyte infiltration were observed. At the ultrastructurel level, cytoplasm of the cells contained excessive siderosomes containing hemosiderin. Collagen fibers were adjacent to hepatocytes.We did not observe any specific sign on cell membranes and Golgi complex. Mitochondria were observed with dense matrix. This findings point out that a specific attention must be given for the effects of long term iron overload but detailed molecular studies and biochemical analysis are required for determining if the damage is revesibl or irreversibl. 50