Kronik zoledronat kullanımının çene kemikleri ve uzun kemikler üzerinde TNF-a, IL-6, IL-8, RANKL ve osteoprotegerin oranları yönünden hayvan modeliyle incelenmesi
The evaluation of chronic zoledronate usage on jaw and long bones by TNF-a, IL-6, IL-8, RANKL and osteoprotegerin levels in an animal model.
- Tez No: 310189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇİZMECİ ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Bifosfonatlar kemik rezorpsiyonu inhibisyonunda etkili bir ilaç grubudur. Bifosfonatlarla ilgili çene osteonekrozları ya da osteomyelitleri ilk olarak 2003 yılında Marx ve Stern tarafından açıklanmıştır. Bu durum, bifosfonatlara bağlı olası ve önemli bir geç ters etkidir ve de patogenezi halen netleşmemiştir.Bu çalışma ratlarda kronik bifosfonat uygulamasınından sonra TNF- ? , IL-6, IL-8, RANKL ve OPG seviyelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmada 30 adet dişi Spraque-Dawley rat kullanıldı. Ratlar rastgele 3 gruba bölündüler. Z1; zoledronat grubu, 10 hafta boyunca zoledronat enjekte edilen grup. S1; kontrol grubu, 10 hafta boyunca tuz solusyonu enjekte edilen grup ve K1; herhangibir enjeksiyon yapılmayan kontrol grubtu. Z1 grubuna zoledronat enjeksiyonu 0,1mg/kg dozunda haftada 3 kez yapıldı. 10 hafta sonunda herhangi bir dental girişim yapılmadan ratlar sakrifiye edildi. 1. ve 2. molarları içeren mandibula posterior bölge ve tibianın 1/3 üst bölgesi subperiosteal olarak diseke edildi. Dokuların ELISA testine hazırlamak amacıyla homojenizasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
The evaluation of chronic zoledronate usage on jaw and long bones by TNF- ? , IL-6, IL-8, RANKL and osteoprotegerin levels in an animal model.Introduction: Bisphosphonates are a group of medications that are effective in inhibiting bone resorption. Bisphosphonate-related osteonecrosis or osteomyelitis of the jaws (BRONJ) was first described by Marx and Stern in 2003. It is an important possible late adverse effect of bisphosphonates, and the pathogenesis of this new phenomen remains unclear.The aim of the study was to evaluate the TNF- ? , IL-6, IL-8, RANKL and OPG levels after chronic bisphosphonate application in rat.Material and Method: 30 female Spraque-Dawley rats were used in this study. They were randomly divided into three groups. Z1; zolendronate group was injected with zolendronate for 10 weeks, S1; control group was injected with saline solution for 10 weeks and K1; control group that was not given any injection. Z1 group received injection of zolendronate at a dose of 0.1 mg/kg, 3 times a week. After 10 weeks, without any dental intervention, the rats were sacrificed. The posterior region of the mandible including first and second molars and 1/3 upper side of tibia were disected subperiosteally. Homogenization of tissues were performed before ELISA tests.