Total diz artroplastisi sonrası ekstansör mekanizma devamlılığının bozulmasına etki eden etmenler
Total diz artroplastisi sonrası ekstansör mekanizma devamlılığının bozulmasına etki eden etmenler
  1. Tez No: 248020
  2. Yazar: AYHAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ KARATOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Total diz artroplastisi sonrasında gelişen komplikasyonlar arasında ekstansör mekanizmanın devamlılığının bozulmasına yol açan patella kırıkları, patellar ve quadriseps tendon rüptürleri, görülme oranı az olmakla birlikte geliştiğinde tedavisinin başarı şansı azdır ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada amaç, total diz artroplastisi sonrasında ekstansör mekanizma devamlılığının bozulmasına etki eden etmenlerin araştırılmasıdır.Araştırmada 244 hastanın 405 dizine uygulanan total diz artroplastisi irdelendi. Total diz artroplastisi sonrasında ekstansör mekanizma devamlılığının bozulmasına etki edebilecek etmenler, hastalara ve dizlere ait etmenler olarak ayrı ayrı değerlendirildi.Çalışmamızda, hastalara ait etmenlerden ileri yaş, ekstansör mekanizma devamlılığının bozulmasına katkısı anlamlı olarak yüksektir (p=0,046). Dizlere ait etmenlerden hastanın son kontrolünde ölçülen diz fonksiyonel skoru, ekstansör mekanizmanın devamlılığının bozulmasındaki koruyuculuğu anlamlı olarak yüksektir (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Patellar fracture, patellar and quadriceps femoris tendon ruptures causing distruption in continuity of extensor mechanism as a complication in total knee arthroplasty are seen rarely but when seen success of treatment is low and effects patients quality of life adversely. Purpose of this thesis is to study the factors responsible for distruption in continuity of extensor mechanism after total knee arthroplasty.405 knees of 244 patient having total knee arthroplasty is studied. Factors responsible for distruption in continuity of extensor mechanism after total knee arthroplasty evaluated seperately as factors depending on patients and knees.Increasing patient age as a patient depended factor is related to distruption in continuity of extensor mechanism and it is statisticaly significant (p=0,046). The functional knee score measured in the last control of patients, a knee depended factor, is seemed to be protective for distruption in continuity of extensor mechanism significantly (p=0,009).