Yoğun bakımlarda kan dolaşım enfeksiyonu gelişen hastalarda maliyet analizi
The cost analysis of bloodstream infections in the intensive care units
  1. Tez No: 248024
  2. Yazar: MUNİR HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hastane kaynaklı kan dolaşımı enfeksiyonları (KDE) yoğun bakım ünitelerin (YBÜ)'de yatan genel durumu ağır hastalarda ciddi sağlık problemleri oluşturmaktadır. Bu hastalarda yoğun kemoterapötik ilaç kullanımı yanında yoğun invaziv girişimler uygulanmaktadır. Bu çalışmada santral venöz kateter (SVK) kaynaklı primer KDE ile oluşan ek maliyeti, ek yatış süresini, ek mortalite oranlarının saptanması amaçlandı.Yöntem: Mart 2006- Mart 2008 yoğun bakım ünitelerine yatan primer KDE gelişen hastalarda KDE insidansı, ek maliyet, ek yatış süresi, ek mortalite oranı, sağkalım ve KDE gelişimi üzerine risk faktörlerinin değerlendirildiği bir olgu kontrol çalışması yapıldı.Bulgular: Hastane kaynaklı KDE kümülatif insidansı 13,8 ve insidans yoğunluğu 2,01 bulundu. KDE'ye atfedilen ortalama ek maliyet 19902,44 $, t: 5,579, p=0.000 bulundu. Ek antibiyotik maliyeti toplam 68850,3 $, günlük 4076 $ saptandı. t:9,28 p= 0,00. KDE gelişen grupta ortalama 15,61 gün (t=4.00 p= 0.00) yatış süresinde uzama saptandı. KDE'ye atfedilen olgu fatalite hızı % 15,2 bulundu. KDE gelişiminde lojistik regresyon analizi ile SVK uygulama süresi [ ( exp (B)) 0,837 (%95 CI=0,749- 0,936) ] ve Feeding uygulama süresi [ (exp (B)) 0,841 ( %95 CI=0,781- 0,906 ) bağımsız risk faktörü olarak saptandı. Sağkalım üzerine hemodiyaliz ([exp (B) ]= 2,919 (CI= 1,469- 5,800)) ve SVK uygulama süresi ([exp (B)= 0,867 ( CI=0,825- 0,911) bağımsız risk faktörü olarak bulundu.Sonuç: Hastane kaynaklı SVK ilişkili KDE gelişen hastalarda maliyette artış, yatış süresinde uzama ve mortalite oranlarında artış olduğu saptandı. Bu sonuçlarla SVK takılırken maksimum koruyucu önlemlerin alınması ve periyodik kateter bakımının iyi yapılmasının nozokomiyal SVK ilişkili KDE'larının önlenmesi için gerekliliğini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Objective: The nosocomial bloodstream infections (BSI?s) causes serious medical conditions at critically ill patients at Intensive Care Units (ICU?s). Besides numerous chemotherapeutics, these critically ill patients are exposed to several invasive procedures. In this study, we aimed to emphasize the additional cost; prolonged hospital stay time; additional mortality rates caused by the central venous catheter (CVC) related primary BSI?s.Method: We designed a case control study which assesses the incidence of BSI?s; additional cost; prolonged hospital stay time; additional mortality rates; survival and the evaluation of risk factors that causes BSI?s between March 2006 to March 2008.Results: We calculate the cumulative incidence of nosocomial BSI?s is 13,8 and the incidence density as 2,01. The additional cost attributed to BSI?s is calculated as 19902,44 $, t: 5,579, p=0.000. The additional total cost of antibiotics (that used for BSI?s) is 68850,3 $, and daily cast of antibiotics is calculated as 4076 $, t:9,28 p= 0,00. Average of 15.61 day (t=4.00 p= 0.00) prolonged hospital stay is monitored for the BSI developed patients. We find the additional fatality rate attributed to the BSI?s is 15.2%. CVC exposure time [ ( exp (B)) 0,837 (%95 CI=0,749- 0,936) ] and the time period of feeding application [ (exp (B)) 0,841 ( %95 CI=0,781- 0,906 ) are observed as independent risk factors with the logistic regression analysis for the developing BSI?s. Hemodialysis ([exp (B) ]= 2,919 (CI= 1,469- 5,800)) and the time period of CVC application ([exp (B)= 0,867 ( CI=0,825- 0,911) are observed as independent risk factors for survival.Conclusion: There is an increase of the total cost, prolongation of hospital stay, and increase of the mortality rates are discovered at the patients who were exposed to nosocomial CVC related BSI?s. This results emphasizes taking the maximum precautions at the first application of CVC?s and the good regular catheter care is a essential to prevent nosocomial catheter related BSI?s.