Tükürükten ayrıştırılan HCV antikorları ile Serum HCV-RNA arasındaki korelasyonun belirlenmesi
Correlation between detection of Hepatitis C Virus Antibodies in saliva and Hepatitis C virus RNA in serum
  1. Tez No: 248023
  2. Yazar: OYA ÖZLEM EREN KUTSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCE, ÖĞR. GÖR. ZİYA KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tükürükte Hepatit C virusuna(HCV) karşı bulunan antikorlar ile kandaki HCV-RNA ve antikorları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve epidemiyolojik çalışmalar ön planda olmak üzere saha çalışmalarında bu yöntemin kullanılabilirliğini saptamaktır.Gereç ve Yöntem: Polikliniğimize başvuran 75 anti-HCV(+) ve 75 anti-HCV(-) olgunun tükürük ve kan örnekleri alındı. Tükürük almak için çeşitli ticari kitler yerine hastaların ağız bakımı için geliştirilmiş olan sünger çubuklar kullanıldı. Alınan örnekler modifiye Ortho HCV 3.0 SAVe ELISA(Ortho Clinical Diagnostics, US) kiti ile çalışıldı. Kan örnekleri ise uygun koşullarda alınıp anti-HCV ve HCV-RNA tetkikleri çalışılmak üzere hastanemiz merkez laboratuvarına gönderildi.Bulgular: Çalışılan 75 anti-HCV(+) hastanın otuzsekizinde(%50,7) HCV-RNA(+), 65(%86,7)'inde tükürük anti-HCV(+) saptandı. Kontrol grubundaki 75 olgudan onunun(%13,3) tükürüğünde anti-HCV(+) saptandı. Serum anti-HCV altın standart olarak kabul edildiğinde tükürük anti-HCV duyarlılığı %86,7 ve seçiciliği %86,7 olarak sonuçlandı. HCV-RNA(+) olan 38 hastanın 36(%94,7)'sında tükürük anti-HCV(+) bulundu. HCV-RNA düzeyi altın standart olarak kabul edildiğinde ise bu testin duyarlılığı %94,7 olarak sonuçlandı.Sonuç: Anti-HCV'nin tükürükte araştırılması oldukça yeni bir tanı yöntemi olup tükürük örneğinin alınması kolay, acısız, hızlı ve daha az teknik ekipman gerektiren bir yöntemdir. Non invaziv bir teknik olması, bulaş riski oluşturmaması, eğitimli personele ihtiyaç duyulmadan kişinin kendi kendine örnek almasına olanak tanıması bu tekniği saha çalışmaları için çekici kılmaktadır. Çalışmamızın duyarlılık ve seçicilik sonuçlarına göre bu yöntem epidemiyolojik araştırmalarda kullanılmaya aday alternatif bir tekniktir. Ülkemizde bu konu ile ilgili yapılan araştırma olmaması, ayrıca hazır tükürük alma kiti kullanılmadan yapılan ilk araştırma olması nedeniyle de ayrı bir yeri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To define the correlation between hepatitis C virus antibodies in saliva and hepatitis C virus antibodies and RNA in serum, and to evaluate the use of this technique in epidemiologic studies.Materials and methods: Blood and saliva samples were obtained from 75 anti-HCV(+) and 75 anti-HCV(-) participants when visiting our clinic. Altough there are several saliva collection devices, we used oral swabs which are used for patients with dry mouth problem. Detection of the HCV antibodies was performed using Ortho HCV 3.0 SAVe ELISA. Blood samples were analyzed for anti-HCV and HCV-RNA in our hospital laboratory.Results: Out of 75 anti HCV(+) patients 38 serum samples found positive for HCV-RNA and 65 oral fluid samples were anti-HCV(+). The control group of 75 anti-HCV(-) serum samples, ten had corresponding oral fluid samples that were HCV antibody-positive, 65 were HCV antiboy-negative. It yielded a sensitivity and specificity of 86.7% and 85.3%, respectively. Thirty eight participants who were positive for HCV-RNA, 36 of them were also positive for HCV antibodies in oral fluid. Analyzing the results, a significant correlation between the detection of HCV antibodies in oral fluid and HCV-RNA in serum was obtained with a sensitivity of 94.7%.Conclusion: The implementation of a non-invasive method such as saliva collection is easy and less expensive to perrform than venipuncture, and can be done by unskilled personnel. According to our sensitivity and specificity results, this technique is an alternative for the epidemiological studies.