Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda polinöropati ve disotonomi varlığının araştırılması
Searching for the existence of polyneuropathy and dysautonomia in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 248030
  2. Yazar: AHMET TURAN EVLİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTURA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) hastalarında polinöropati ve otonomik disfonksiyon varlığının araştırılması ve bunların hastalık şiddeti ile ilişkilerinin belirlenmesidir.Metod: Bu çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku ve Epilepsi Merkezi'ne Eylül 2008 ve Mayıs 2009 tarihleri arasında başvuran, polisomnografisi çekilerek ağır OUAS tanısı konmuş 20 hasta, hafif - orta OUAS tanısı konmuş 20 hasta ve aynı yaş grubundaki 20 sağlıklı olgu (kontrol grubu) alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to search for the existence of polyneuropathy, dysautonomia and to identify the correlations of sickness level of patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS).Method: The research is based on the real cases at Dokuz Eylul University of Medicine Sleep and Epilepsy Center, observed during October 2008-May 2009. The patients were selected by polysomnography samples based on 20 persons at same ages with following criteria; high leveled OUAS (AHİ ? 30), middle-low OUAS (5 ? AHİ