Çocuk femur ve tibia diyafiz kırıklarında ender intramedüller çivi ile tedavi edilen hastalarımızın klinik sonuçları
The clinical results of children who treated with Ender intramedullary nailing in the femur and tibia fractures
- Tez No: 248034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FETHİ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuk femur ve tibia kırıklarının tedavi yaklasımı, konservatif olmakla birlikte dörtyasından büyük olgularda cerrahi gerekmektedir. 2005- 2009 yılları arasında Yüzüncü YılÜniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji A.D.'da takibi yapılan, çocuk femurve tibia diyafiz kırığı olan ve elastik intramedüller Ender çivisi uygulanmıs 32 hastanın,femur ve tibiadan olusan 36 kırığı çalısma kapsamına alındı. Yas ortalaması 8.4 olanolguların 26'sı erkek, 6'sı kız çocuğu idi. Olguların 32'si kapalı, 4'ü açık kırık olup, 29'ufemur, 7'si tibia kırığından olusmaktaydı.Tüm olgularda kaynama meydana gelmistir. Ek patolojilerden dolayı hastanede yatmasüresi göz önüne alınmayınca, operasyon sonrası hastanede kalma süreleri ortalama 7gündür.Olguların takibinde yeniden kırılma, enfeksiyon, çivi giris yeri irritasyonu ve eklem hareketkısıtlığı görülmemistir. Bir olgu, Ender çivilerinin eğilmesi sonrası tekrar ameliyatedilmistir.Olgularda ortalama çivi çıkarma süresi 5-32 ay arası olup, ortalama 13.9 ay olaraksaptanmıstır. Çivi çıkarma süresindeki aralığın genis olması, bazı olguların kontrolleregelmemesinden kaynaklanmaktadır.Olgular kontrollerinde klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Klinik olarak; ekstremiteuzunluğu, iç-dıs rotasyon farkı ve eklem hareket açıklığına bakıldı.Klinik olarak değerlendirmede; 24 olguda uzunluk farkı 5-13 mm, 8 olguda kısalık farkı 5-20 mm, 15 olguda dıs rotasyon farkı 2-8 derece, 3 olguda iç rotasyon farkı 2-6 dereceolduğu saptandı.Radyolojik olarak değerlendirmede, varus-valgus ve ön-arka açılanma değerlendirildi.Radyolojik değerlendirmede; 9 olguda valgus deformitesi 2-8 derece, 10 olguda varusdeformitesi 4-10 derece olduğu saptandı.Olgulardan postoperatif olarak Winguist-Hansen sınıflamasına göre stabil kabul edilenlerpostoperatif olarak 3. günden sonra koltuk değnekleri ile mobilize edildi.Yük vermeye 3. haftasından sonra kallus dokusu olusması ile baslandı. ?nstabil olanolgularda ise femur kırıklarında pelvis destekli atele, tibia kırıklarında uzun bacak atelealınarak iki hafta takip sonrası mobilize edildi.Kallus dokusunun olusması ve yük verme sonrası, olgularda okula dönüs mümkünolmustur.Olgular Flynn kriterlerine göre; uzunluk farkı, açısal deformite ve klinik olarak ağrınınolup olmaması seklinde yorumlanmıs olup, buna göre 29 kırıklı olguda mükemmel sonuç,7 kırıklı olguda iyi sonuç elde edilmis olup, kötü sonuç elde edilmemistir.Çalısma sonucunda olguların sonuçları göz önüne alınarak Ender çivilerinde, uygulamakolaylığı, enfeksiyon olmaması, yeniden kırık görülmemesi, erken mobilizasyon, hastanedekalma süresinin kısa olması, özellikle maliyetinin düsük olması nedeni ile diğer cerrahiteknikler ve elastik titanyum intramedüller çivilemeye iyi bir alternatif olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Although the treatment approach in femoral and tibial fractures in children is conservative,surgery is required in children older than 4 years of age. Thirty-six fractures of 32 childrenwith femoral and tibial diaphyseal fractures followed-up in Yüzüncü Yıl University,Medicine School, Orthopedics and Traumatology Department after the application ofelastic intramedullary Ender screws between 2005 and 2009 were included in the study.Twenty-six of the cases that mean age was 8.4 were boys, and 6 were girls. Thirty-two ofthe cases were closed fractures, and 4 were open fractures; 29 were femoral, and 7 weretibial fractures.Healing occurred in all cases. The mean period of stay in hospital was 7 days when staybecause of additional pathologies was not considered.No re-fracturing, infection, irritation in the entry location of screws, and joint movementrestriction was not seen during the follow-up period of the cases. One case was re-operatedbecause of bending of the Ender screws.The period for removal of screws ranged between 5 and 32 months, and 13.9 months in theaverage. The wide range for the removal of the screws arises from the failure of somecases attending controls.Cases were evaluated with clinical and radiological examinations in the control visits.Clinically, length of the extremity, difference between internal and external rotations andrange of motion of the joint were considered.In the clinical evaluation, it was found that difference of length was 5-13mm in 24 casesand difference in shortening was 5-20mm in 8 cases; and external rotation difference was2-8 degrees in 15 cases and internal rotation difference was 2-6 degrees in 3 cases.VIIIn the radiological evaluation, varus-valgus and anterior-posterior angling was assessed. Itwas found in the radiological evaluation that varus deformity was 2-8 degrees in 9 cases,and varus deformity was 4-10 degrees in 10 cases.Those considered as stable postoperatively according to Winguist-Hansen classification,were mobilized with clutches after day 3 postoperatively.Loading was started after the third week with starting of callus formation. Unstable caseshowever, were mobilized after a follow-up period of two weeks with pelvic-supportedbrace in femoral fractures, and bracing the longer leg in tibial fractures.Returning school of the cases was allowed after the formation of callus tissue and loading(successfully).Cases were interpreted according to Flynn criteria with difference of length, angulardeformity, and presence or absence of clinical pain; accordingly, excellent results wereobtained in 29 cases with fractures, and good results were obtained in 7 cases, and no badresults were seen.As a conclusion of this study, it can be said by considering the results obtained in the casesthat Ender screws a good alternative for other surgical techniques and elastic titaniumintramedullary screwing with ease of application, absence of infection, absence of refracturing,early mobilization, short hospitalization period, and particularly low costs.