Bacak uzunluğu eşitsizliklerinde uyguladığımız tibia ve femur uzatmalarımız ve sonuçlarımız
Tibia And Femur Epiphyseal Lengthening In Leg Length Inequalities And Results
- Tez No: 631318
- Danışmanlar: UZMAN ORHAN GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuklarda çeşitli nedenlerle bir bacağın diğerinden kısa olması topallamaya yol açar. Bacak uzunluklarının eşitlenmesi için kısa tarafın uzatılması ideal tedavidir. Pediatrik hastalarda uzatma tibia ve femur epifizinden yapılabilir. 1982 – 1989 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Ortopedi kliniğinde 80 hastaya 88 epifiz uzatması yapılmıştır.Uzatma işleminde Dr Orhan Girgin tarafından dizayn edilen tek planlı iki barlı eksternal fiksatör kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 9,4 yıldır (5-13 yaş) Tek seansta ortalama uzatma miktarı 3.5 cm dir (2.5 – 4.5 cm) Femur alt epifizinden 17 uzatma, tibia üst epifizinden 71 uzatma yapılmıştır. 72 hastaya 1 kez 8 hastaya 2 kez epifiz uzatması yapılmıştır. Deneysel çalışma olarak, 9 yaşındaki bir çocuk kadavra tibiasında Instrom cıhazı ile yapılan sürekli distraksiyon ile fizisten ayrılma olmadığı epifizin kırıldığı saptandı. Üç hastada uzatma sırasında uygulanan distraksiyon kuvvetleri ODTÜ Makina mühendisliği bölümünde bu çalışma için imal edilen digital kuvvet ölçüm cıhazı ile takip edilmiştir. Günde 2 kez 0.6 mm distraksiyon ile fizis hattına uygulanan distraksiyon kuvveti ortalama 2.4 Kg/cm2 dir. 80 hastanın 57 si ortalama 10 ay (4-46 ay) süreyle takip edilmiştir. Tedavisi tamamlanan 42 hastada uzatma hattında ossifikasyon sorunsuz gerçekleşti , Uzatma hattının konsolidasyonu için ek cerrahi girişim gerekmedi . 42 hastanın tümü ağrısız olarak uzatılan ekstremite üzerine yük vermektedir. Hiçbir hastada uzatma hattında deformite saptanmadı. Fizis hattında erken kapanma saptanmadı Femur ve tibia epifiz uzatmasının çocuklarda kısalığın giderilmesi için kullanılabilecek uygun tedavi yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In children if one leg is shorter than the other will cause limping. Lengthening of the short side is the ideal treatment to equalize leg lengths. In pediatric patients lengthening can be done from tibia and femur epiphysis Between 1982 – 1989 88 epiphyseal lengthening was applied to 80 patients in the orthopedics clinic of Ankara Numune Hospital Uniplanar external fixator with two bars (designed by Dr Orhan GİRGİN) is used in lengthening procedures. Mean age of the patients was 9.4 years (5-13 years) Average lengthening in one session was 3.5 cm (2.5-4.5 cm). Seventeen lengthening performed from femur distal epiphysis and 71 from tibia proximal epiphysis 72 patients lengthened once and 8 patients lengthened twice from different epiphysis. In experimental study the epiphysis is fractured in the cadaver tibia of a child at the age 9 by continuous distraction of the epiphysis with the Instrom device In 3 patients the distraction forces applied during lengthening were followed with a digital device specially manufactured for this study ın ODTU Engineering Faculty. It has been determined that with 0.6 mm lengthening twice a day mean distraction force applied to the physis line is 2.4 Kg/cm2 57 of the 80 patients were followed average 10 months (4-46 months) Lengthening zone ossified without complication in 42 patients whom treatment has been ended. We concluded that femur and tibia epiphyseal lengthening is an appropriate treatment method that can be used to equalize leg lengths in children.