Çocuk femur ve tibia diyafiz kırıklarında titanyum elastik çivi ile tedavi edilen hastalarımızın klinik sonuçları (Retrospektif çalışma)
Clinical results of childhood diaphyseal fractures of femur and tibia treated with titanium elastic nail
- Tez No: 281322
- Danışmanlar: PROF. DR. M.ÖMER ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Literatürde okul çağı ve adölesan yaş gurubu çocuk femur ve tibia kırıklarının tedavisi tartışmalı olmakla birlikte, titanyum elastik çivi bu yaş grubunda kendine ilk sıralarda yer bulan tedavi seçeneğidir. Çalışmamızda titanyum elastik çivi uygulamasının kaynama zamanı ve açısal kontrol üzerine etkinliğini araştırdık.2008-2010 yılları arasında femur ve tibia kırığı nedeniyle kliniğimizde titanyum elastik çivi uygulanan hastalar retrospektif olarak araştırıldı. 16 hastanın 10'u femur 6'sı tibia olmak üzere 16 uzun kemik kırığı çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 9.18 (4-14) yaş ve ortalama takip süresi 14.75 (6-32) aydı. Hastaların radiografileri ve klinik muayene bulguları retrospektif olarak toplanarak gözden geçirildi. Sonuçlar Flynn'ın elastik çivi fiksasyon sınıflamasına göre; mükemmel, tatmin edici ve kötü olarak değerlendirildi.Tüm hastalarda ortalama 8.43 (6-14) haftada tam iyileşme sağlandı. Hastaların son kontrollerinde koronal planda ortalama 1.68 (0-5) derece, sagittal planda ortalama 3.12 (0-10) derece açılanma tesbit edildi. Hastalarda septik artrit, osteomyelit ve delayed union tesbit edilmedi. Bir hastada cilt erozyonu ve bir hastada ağrılı bursa tesbit edildi. Flynn sınıflamasına göre 12 hasta mükemmel, 4 hasta iyi olarak değerlendirildi ve kötü sonuç gözlenmedi.Dört yaş ve üzeri çocukların alt ekstremite uzun kemik kırıklarında; ameliyat sonrası bakımının kolay olması, erken dönemde eklem hareketlerine başlanması, erken mobilizasyon, kısa hospitalizasyon süresi ile çocuk ve ailenin sosyal hayatının kesintiye uğramaması, erken iyileşme, sagittal ve koronal planda güvenilir açı kontrolü sağlaması gibi avantajları nedeniyle; titanyum elastik intramedüller çivileme tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The literature of school-age and adolescent age group, although the controversial treatment of the fractures of the femur and tibia, titanium elastic nails in the treatment of choice in this age group finds itself in the first place. İn this study, application of flexible titanium nails investigated the effect of time bony union and angular controlBetween 2008-2010 in our clinic because of the femur and tibia fracture patients treated with titanium elastic nails were retrospectively investigated. Sixteen patients with 10 femoral and 6 tibial fractures, including 16 long-bone fractures were studied. The mean age of the patients was 9.18 (range 4-14 years) years and the mean follow-up was 14.75 (range 6-32 months) months. Patients charts radiographs were retrospectively reviewed to gather the clinical data. Outcomes were classified as excellent, satisfactory or poor according to the Flynn classification for flexible nail fixation.All patients achieved complete healing at a mean of 8.43 (range 6-14 weeks) weeks. At final follow-up, mean angulation was 1.68 (range 0-5 degrees) degrees in the coronal plane and 3.12 (range 0-9 degrees) degrees in sagittal plane. None of the patients has suffered septic arthritis, osteomyelitis, delayed union. One patient soft tissue irritation and one patient painful bursa was observed. According to the Flynn classification, we had 12 excellent, 4 satisfactory, and no poor results.Titanium elastic nail should be preferred in children over the age of four lower extremity long bone fractures, because of the advantages postoperative care is easy to, early initiation of joint movements, early mobilization, shorter hospitalization with less disruption of patient and family life, rapid healing, sagittal and coronal plane angle control to provide reliable.