Ev tozu akarına duyarlı allerjik çocuklarda üst ve alt solunum yolu inflamasyon göstergelerinin karşılaştırılması
Comparison of upper and lower respiratory tract inflammatory markers in allergic children monosensitized to house dust mites
  1. Tez No: 248077
  2. Yazar: ÜMİT AYFER İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL GÜNEŞER KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Ev tozu akarlarına duyarlı allerjik rinit ve astım, sıklıkla birbirine eşlik eden ve persistan inflamasyon ile karakterize hastalıklardır. Bu çalışmada, akar duyarlı allerjik rinitli ve allerjik rinite eşlik eden astımı olan çocuklarda, rinit semptom şiddeti, rinit yaşam kalitesi, rinit vizuel analog skorlarının değerlendirilmesi ve nazal akım hızları ile nazal sürüntülerdeki eozinofil sayıları arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Sadece riniti olan 13 çocuk (Gurup I) ile hem rinit hem de astımı olan 24 çocuk (Gurup II) prospektif olarak incelendi. Tüm hastaların orta veya ağır derecede nazal obstrüksiyonu vardı. Rinite ait total nazal semptom skorları ile yaşam kalitesi ve vizuel analog skorları, anterior rinomanometri ile nazal inspiratuar akım hızları, deri prick testleri, akar spesifik IgE düzeyleri, kan eozinofil sayıları ve nazal eozinofil yüzdeleri değerlendirildi.Bulgular: Guruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel anlamda bir farlılık yoktu. Gurup II'deki hastaların rinit semptom skorları, Gurup I'dekilerden daha yüksek bulundu (p=0,046).
Özet (Çeviri)
Aim: Allergic rhinitis and asthma due to mite sensitization are diseases which frequently associated and characterized by persistent inflammation. In this study, to evaluate of severity of rhinitis symptoms, quality of life and visual analog scores related to rhinitis, and to investigate the relationship between nasal airflows and nasal eosinophils obtained by nasal scraping were aimed.Material and Methods: Thirteen children with only rhinitis (Group I) and twenty-four children with both rhinitis and asthma (Group II) were evaluated prospectively. All of them had moderate-severe grade of nasal obstruction. Total nasal symptom scores, quality of life and visual analog scores related to rhinitis, nasal inspiratory airflows obtained by anterior rhinomanometry, skin prick tests, mite -specific IgE levels, blood eosinophils and percentage of nasal eosinophils were all assessed.Results: There was no statistically significant difference between groups in terms of age and gender. The symptom scores related to rhinitis of patients in Group II were higher than those of Group I (p=0,046).