Sürekli ayaktan periton diyalizi yapan hastalarda eritropoietin tedavisine cevap azlığında hepsidinin rolü
Role of hepcidin erythropoietin hypo-responsiveness in patients on continuous ambulatory peritoneal dialysis
  1. Tez No: 248078
  2. Yazar: ÖZLEM TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada yüksek doz eritropoietin düzeylerine rağmen hedef hemoglobin düzeylerine ulaşamadığımız hastalarda bir akut faz belirteci olan hepsidin düzeyi ve diğer inflamatuar belirteçleri ile ilişkili faktörleri araştırmayı amaçladık. Çalışmaya son dönem böbrek yetersizliği olan ve 6 aydan daha uzun süre periton diyalizi yapan toplam 121 hasta dahil edildi. Eritropoietin dozu hedef hemoglobin düzeyi 11-12 gr/dl arasında olacak şekilde titre edildi. Hastalar haftalık EPO dozuna göre iki gruba ayrıldı. EPO direncinde etkili olabilecek faktörler korelasyon ve lineer regresyon analizi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 60 hasta haftada EPO150 Ü/kg doz kullanıyordu (Grup2). Gruplar karşılaştırıldığında grup 2'de serum hepsidin, Hs-CRP, IL-6 ve TNF-? düzeyleri yüksekti. Hepsidin ile yapılan korelasyon analizinde Hs-CRP (r = 0.686, p < 0.001), serum IL-6 (r = 0.650, p < 0.001), paratiroid hormon (r = 0.475, p < 0.001) ve TNF-? (r = 0.293, p < 0.001). ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulundu. Bu sonuçlar gösteriyor ki Hs-CRP, serum hepsidin, PTH, IL-6 ve TNF-? EPO'ya cevap azlığı ile ilişkilidir. Çoklu doğrusal adımsal elemeli regresyon analizi sonuçlarına göre Hs-CRP'nin EPO'ya cevap azlığında en önemli bağımsız prediktif bir faktör olduğunu gösterdi. Hs-CRP, serum hepsidin, TNF-?, IL-6 ve PTH gibi bu faktörler EPO'ya cevap azlığı ile ilişkilidir. İnflamasyon EPO'ya cevap azlığında önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to exemine the role of hepcidin and the others inflamatory indicators in patients who we can't reach the target level of hemoglobin despite of high level of erythropoitin. 121 patients who had end stage renal disease and 6 month peritoneal dialysis were included in the study. The dose of EPO was titrated to maintain a target hemoglobin level between 11 and 12. Patients were divided into two groups and, by using correlation and linear regression analysis, investigated factors that might predict EPO resistance. There were 60 patients in the EPO 150 U/kg per week group (Group 2). Compared to the EPO 150 U/kg per week group had a higher level of serum hepcidin, higher high selective C-reactive protein (Hs-CRP), IL-6 and TNF-?. Correlation analysis showed that the hepcidin had a statistically significant correlation with Hs-CRP (r = 0.686, p < 0.001), serum IL-6 (r = 0.650, p < 0.001), parathyroid hormone (PTH) (r = 0.475, p < 0.001) and TNF-? (r = 0.293, p < 0.001). These results show that CRP, serum hepcidin, PTH, IL-6 and TNF-? are factors related to hypo-responsiveness. Multiple stepwise linear regression analysis showed that CRP was the most important independent predictor of EPO hypo-responsiveness. Hs-CRP, serum hepcidin, TNF-?, IL-6 and PTH are factors related to hypo-responsiveness. Inflammation contributes significantly to EPO hypo-responsiveness.