Deneysel kontrast madde nefropatisinin önlenmesinde pentoksifilinin etkinliği
Effectiveness of pentoxifylline on experimental contrast material induced nephropathy
- Tez No: 248088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ALTOK REİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kontrast nefropati (KN) gelisiminde, renal meduller hipoksi ve oksidatif stresspatogenezde önerilen önemli mekanizmalardandır. Antioksidan veimmünomodülatör etkili pentoksifilin(PTX)'in, renal iskemi-reperfüzyon hasarınıönledigini gösteren çalısmalar mevcuttur. Bu çalısmada, PTX'in KN'yi önlemedeyararlı olup olmadıgının arastırılması amaçlandı.On altı adet Wistar-albino disirat, rastgele 4 gruba ayrıldı (her grupta n=6): Kontrol grubu, KM verilen grup(KM), Pentoksifilin verilen grup (PTX) ve PTX ve KM verilen grup (PTX+KM).Kontrol ve KM dısındaki gruplara, 5 gün süreyle PTX 20 mg/güngünde bir kere ve oral olarak verildi. Bütün ratlar 2 gün susuz bırakıldıktan sonra,kontrol ve PTX dısındaki gruplara yüksek ozmolal KM diatrizoate (6 ml/kg) İVuygulandı. Böbrek fonksiyon parametreleri,inflamatuvar belirteçler, serum veböbrekte dokusunda oksidatif stress belirteçleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
One of the important mecanisms of the contrast-induced nephropathy (CIN) is theoccuring hypoxia in renal medulla and oxidative stress. It was shown thatpentoxifylline (PTX ), which has antioxidant and immunomodulatory effects,attenuated the renal ischemia-reperfusion injury.We aimed to investigate whetherPTX might have a preventive role against the development of CIN. SixteenWistar-albino female rats were randomly divided into four groups (n=6 each):control, contrast media (CM), PTX and PTX+CM. Exception of control and CMgroups, the others were given their drugs once daily orally for 5 days. CIN wasinduced by administration of intravenous high-osmolal contrast media diatrizoate(6 ml/kg) after 48 h of dehydration.