Renal transplant verici adaylarında Tc-99m DTPA ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızının renal fonksiyon testleri ile ilişkisi, 24 saatlik kreatinin klirensi ve Cockcroft-Gault yöntemleri ile karşılaştırılması
Correlation of glomerular filtration rate measurements using 99mTc-DTPA and renal function tests and its comparison with 24-hour creatinine clearance and Cockroft-Gault (C-G) equations methods in renal transplant donors.
  1. Tez No: 248087
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Renal transplant verici adaylarında Tc99mDTPA kullanarak çift kan örneği ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı ölçümlerinin, Tc99mDTPA ile tek kan örneği, 24 saatlik kreatinin klirensi, Cockroft-Gault (C-G) denklemine göre hesaplanmış kreatinin klirensi, kreatinin düzeylerinin karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Metot: Çalışmaya renal hastalık hikayesi olmayan 25 renal transplant verici adayı (18 kadın, 7 erkek, yaş ortalaması: 49,64±11,07) dahil edildi. Tüm olguların idrar analizleri, serum kreatinin değerleri, üriner sistem ultrasonografisi yapılmıştı. 24 saatlik kreatinin klirensi ve Cockcroft-Gault yöntemiyle GFH hesaplandı. Tc99mDTPA uygulaması sonrası tek ve çift kan örneği alınıp vücut yüzey alanına (VYA) göre düzeltilerek glomerüler filtrasyon hızı ölçümleri yapıldı.Bulgular: 25 verici adayın ortalama GFH değerlerini kreatinin klirensi (Kr Kl), C-G denklemi, tek ve çift kan örneği yöntemi ile sırasıyla 109, 108, 81 ve 96 ml/dk/1,73m2 olarak hesapladık. Pearson korelasyon testi ile çift kan örneği yöntemine göre Kr Kl, C-G denklemi ve tek kan örneği ile hesaplanan GFH değerleri korelasyon katsayıları sırasıyla r:0,189 p:0,365; r:0,466 p:0,019; r:0,915, p:0,000 bulduk . 24 saatlik kreatinin klirensi yöntemi ile %76, Cockcroft-Gault yöntemi ile %68 ve tek kan örneği yöntemiyle %96 GFH değerlerinin referans yönteme göre %30'luk doğruluk sınırları içerisinde yer aldığını saptadık.Sonuç: Böbrek fonksiyonu normal sınırlarda olanlarda GFH hesaplanmasında çift kan örneği yöntemine en yakın tek kan örneği yöntemidir. Tek kan örneği ile tetkikin daha kısa sürede sonuçlanması, tek kan örneği alınmasının yeterli olması, normal böbrek fonksiyonları olan hastalarda rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In candidate renal transplant donors it was aimed to compare the glomerular filtration rate measurements calculated through two blood samples by using 99mTc-DTPA, single blood sample by 99mTc-DTPA, 24-hour creatinine clearance, creatinine clearance calculated according to Cockroft-Gault (C-G) equation, creatinine levels and to investigate the relationships between them.Methods: In study 25 candidate renal transplant donors (18 women, 7 men; mean age 49.64 ± 11.07) without history of any renal disease were enrolled. Urinary analysis, serum creatinine value check and urinary system ultrasonography were performed in all subjects. 24-hour creatinine clearance and GFR were calculated through Cockcroft-Gault method. After Tc99mDTPA was applied, single and two blood samples were taken and adjusted to body surface area (BSA) and glomerular filtration rate measurements were conducted.Result: We calculated the mean GFR values of 25 candidate donors through creatinine clearance (Kr, Kl), C-G equation and single and two blood samples as 109, 108, 81 and 96 ml/min/1,73m2 respectively. With Pearson correlation test, according to two blood sample Kr, Kl, C-G equation and GFH values calculated by single blood sample, correlation coefficients were found to be r:0,189 p:0,365; r:0,466 p:0,019; r:0,915, p:0,000, respectively. We found that 76 % of GFH value (with 24-hour creatinine clearance), 68 % (with Cockcroft-Gault method) and 96 % (with single blood sample) within 30 % accuracy limits, according to reference method.Conclusion: In individuals having renal functions in normal limits, the single blood sample method is the closest one to the two blood sample method in calculation of GFR. Because testing is concluded in a shorter time with single blood sample and because drawing a single blood sample is sufficient, it can be used readily in patients with normal renal functions.