Multipl Sklerozda yorgunluğun ve kognitif fonksiyonların manyetik rezonans bulgularıyla ve troid hormon ve otoantikorıyla ilişkisi
Relationship of fatigue and cognitive functions with magnetic resonance findings and thyroid hormones and autoantibodies in multipl sclerosis
  1. Tez No: 248089
  2. Yazar: TOLGA BAYAZİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KUYUCU YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Multipl Skleroz'da Yorgunluğun ve Kognitif fonksiyonların Manyetik Rezonans Bulgularıyla ve Tiroid Hormon ve Otoantikorlarıyla İlişkisi. İzzet Baysal Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Bolu 2010. Multipl skleroz (MS), sıklıkla genç erişkinleri etkileyen, SSS'nin yaygın demiyelinizan kronik bir hastalığıdır. Yorgunluğun, kognitif bozulmanın ve başka otoimmün bozuklukların hastalığın başlangıcından itibaren MS'e eşlik edebileceği bilinmektedir. Bu tez çalışmasında görece erken dönemdeki MS'lilerde (RRMS) yorgunluk ve kognitif bozulmanın kraniyal görüntüleme bulguları ve tiroid otoantikorları ile ilişkisi (ileriye dönük olarak yorgunluk ve kognitif bozulmanın takibi) araştırılmak istenmiştir. RRMS tanısı almış 21 hastada ve 22 sağlıklı kontrol grubunda, Yorgunluk Şiddet Skalası (FSS), Mini Mental Standartize Test (MMST), Multiple Sclerosis Functinal Composite (MSFC), Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM D) skala verileri ve hastalardaki kraniyal görüntüleme bulguları, Genişletilmiş Özürlülük Durum Skalası (EDSS) ve her iki grupta tiroid hormon ve otoantikorlarıyla ilişkisini incelenmiştir. MMST puanları hasta ve kontrol grubunda farklı bulunmamakla birlikte, atak sayısı arttıkça MMST puanının istatistiksel olarak anlamlı düştüğü gözlenmiştir. MSFC puanları hasta ve kontrol grubunda anlamlı farklı bulunmamıştır. MSFC'nin bileşenlerinden biri olan zamanlı 25 adım testinde (T25W) hasta grubunda anlamlı düzeyde daha uzun süreler elde edilmiştir. Aynı şekilde üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendiren dominant ve non-dominant el 9 Delikli Çivi Testi (9HPT) süreleri hasta grubunda anlamlı düzeyde uzundur. Ancak kognitif fonksiyonları değerlendiren üçüncü bileşen Paced Auditory Serial Additional Test (PASAT3) iki grup arasında farklı değildir. Ham-D ve FSS puanları kontrollere kıyasla anlamlı yüksek bulunmuştur. EDSS puanı arttıkça FSS puanlarının istatistiksel olarak arttığı saptanmış hem de FSS ile HAM-D arasında istatistiksel anlamlı korelasyon olduğu gözlenmiştir. Ham-D ve FSS puanları ile tiroid fonksiyonları arasında ilişki saptanmamıştır. Bu tez çalışmasında tiroid otoantikorları hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Ancak subklinik anormallik olarak değerlendirilmiştir. Toplam lezyon sayısı bu çalışmada sadece Ham-D ile zayıf korele bulunmuştur. Hasta grubunda yorgunluk ve HAM-D skorları yüksek olarak bulunmuştur. Kraniyal lezyon yükü ve tiroid fonksiyon testleri arasında ilişki saptanmamıştır.Sonuç olarak bu tez çalışmasında erken dönem MS'te belirgin kognitif tutulum saptanmamış ve tiroid hormon ve otoantikorları ile lezyon yükü arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship of fatigue and cognitive functions with magnetic resonance findings and thyroid hormones and autoantibodies in multipl sclerosis. İzzet Baysal Medical Faculty, Neurology Department, Speciality Thesis, Bolu 2010. Multipl sclerosis is a chronic generalize demyelinating disease of CNS usually affecting young adults. Fatigue, cognitive impairment and other autoimmune disorders can accompany MS since the beginning of this disease. In this study, the relation of cognitive impairment and fatigue with cranial imaging findings and thyroid autoantibodies (in the follow up period, monitoring the progression of fatigue and cognitive impairment) was investigated in relatively earlier MS (RRMS) patients. Relation of thyroid hormone and autoantibodies with Fatigue Severity Scale (FSS), Standardized Mini Mental Test (MMST), Multiple Sclerosis Functinal Composite (MSFC), Hamilton Depression Scale (HAM-D) in 21 patients who were diagnosed as RRMS and also in the control group who were composed of 22 healthy volunteer subjects, and cranial imaging findings and Expanded Disability Status Scale (EDSS) in the patient group were assessed. MMST scores were not statistically different in the patients group compared with the control group. However, MMST scores decreased significantly with increasing attach number. MSFC scores were not statistically different between groups. In the Timed 25 feet Walking Test (T25W) which is a component of MSFC, significantly longer durations were obtained. Similarly, the durations of dominant and non-dominant hand Hole Pole Test (9HPT) which assess the upper extremity functions were significantly longer in patients group. However, third component which investigates the cognitive functions, the Paced Auditory Serial Additional Test (PASAT3) was not different between two groups. HAM-D scores were found significantly higher in patients group. In the patients group, FSS scores were found significantly higher in patient group in comparison with controls. FSS scores increased significantly with increasing EDSS scores, and also a correlation between FSS and HAM-D was observed. Any relation between HAM-D and FSS scores with thyroid functions was not obtained. In this thesis study, thyroid autoantibodies were found to be higher in the patients group in comparison with the control group. However, this finding was interpreted as a sub-clinical abnormality. Total lesion number was only weakly correlated with HAM-D in this study. In the patients group, FSS and HAM-D scores were found to be higher. Cranial lesion load and thyroid functions tests were not found to be related.In conclusion, significant cognitive impairment was not found in early MS patients, and the lesion load was not found to be related with thyroid autoantibodies in this thesis study.