Tinnituslu hastalarda trimetazidin hidroklorür kullanımı sonrasında objektif ve subjektif testlerin karşılaştırılması
The comparison of objective and subjective tests after the use of trimetazidine hydrocloride by tinnitus patients
- Tez No: 248096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN BAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Herhangi bir uyarı olmaksızın kulaklarda veya kafa içinde algılanan ses olarak tanımlanan tinnitus, işitme sisteminin en yaygın semptomlarından biri olup kişinin yaşam kalitesini etkilemekte ve psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Tinnitusun patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte işitsel sistemdeki anatomik ve/veya fonksiyonel bir değişim sonucu ortaya çıktığı düşüncesi genel olarak kabul görmektedir. Toplumda sık görülmesine ve hastalarda sosyal ve psikolojik problemlere yol açabilmesine karşın günümüze kadar tinnitusun değerlendirmesi için standart bir protokol oluşturulamamıştır.Bu çalışmaya polikliniğimize tinnitus şikayeti ile başvuran, dosyaları düzenli olarak tutulmuş, olguların demografik ve tıbbi özelliklerini içeren Hasta Değerlendirme Formu, tinnitusun subjektif değerlendirmesinde kullanılan Vizüel Analog Skala formu (VAS), tinnitusun değerlendirilmesini de içeren odyolojik değerlendirme formları doldurulmuş ve tedavide 3 ay boyunca düzenli olarak trimetazidin hidroklorür kullanan 12 bayan ve 28 erkek olmak üzere toplam 40 hasta dahil edildi. Hastaların dosyalarından hem tedavi öncesi ve hem de tedavi sonrası saf ses odyogram, tinnitus frakansı, tinnitus şiddeti, minimal maskaleme, rezidüel inhibisyon, subjektif değerlendirme amacıyla ise vizüel analog skala (VAS) anket formlarındaki değerler incelendi.Yapılan istatistiki analiz sonucunda hastaların subjektif testlerinden (VAS testi) tinnitus şiddeti, tinnitus sıklığı, tinnitustan rahatsızlık derecesi ve tinnitusa bağlı dikkat eksikliği şikayetlerinde anlamlı olarak ilaç kullanımı sonrasında azalma olduğu tespit edildi (p:0.000). Hastaların objektif odyolojik testlerinden tinnitus frekansı (p:0.250), tinnitus siddeti (p:0.057), minimal maskeleme seviyesi (p:0.213) ve rezidüel inhibisyon değerlerinde ise ilaç kullanımı sonrasında istatistiki olarak anlamlı bir değişiklik tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is described as the perception of sound by human ear, without any external sound. Tinnitus is one of the most fruquent symton of hearing system that affects the quality of life and gives rise to pschysocial problem. Although the pathopsicology of tinnitus has not been understood, well it is accepted that the anatomical and/or fonctional changes of hearing system is the main aetiological factor. While the incidence of tinnitus is high among the population and it results with social and pschological problems as well there isn?t stil standart protocol for assesment of tinnitus patient.In this study 40 tinnitus patients (12 female, 28 male) reffered to our clinic and received trimetazidine treament were avolvated by patient avolvation form (For demographical and medical data), by visual analog scala (For subjective avolvation of tinnitus) and by audiological assesment form (For audiological finding). The giles of the patients were examined for pre- and post treatment pure audiograms, frequency and intensity tinnitus, minimal masking, residual inhibition and visual analog scala.According to the statistical analysis VAS scores, tinnitus intensity, the frequency of tinnitus, the discomfort by tinnitus and the concentration loss are found to be decrease by given medication (p 0.000). The objective audiological findings, tinnitus frequency (p 0.250), tinnitus intensity (p 0.057), minimal masking level (p 0.213) are found to have no statistically significent changes.