Sepsisli hastalarda serum adiponektin ve kortizol düzeylerinin inflamasyon ve prognoz ile ilişkisi
The relationship between Serum Adiponectin and Cortisol levels with inflammation and outcome in septic patients
- Tez No: 248095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN BALOŞ TÖRÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ağır sepsis ve septik şok yoğun bakımlarda halen en önemli ölüm nedenlerindendir. Bu nedenle günümüzde tanı ve prognoz göstergesi olabilecek belirteçlerin araştırmaları ve yeni tedavi seçenekleri önem kazanmaktadır.Sepsis ağır bir stres durumudur. Strese karşı yanıtta hipotalamo-pituiter-adrenal aks önemli yer tutar. Kortizol seviyesindeki artış vasküler reaktivitenin korunmasında, immün yanıtın düzenlenmesinde ve akut hastalık sırasında vücut dengesinin devamlılığının sağlanmasında önemlidir.Adiponektin yağ dokusundan salınan anti-inflamatuvar, insülin duyarlılaştırıcı ve anti-aterosklerotik etkileri olan; günümüzde diabetes mellitus, ateroskleroz, malignite ve sepsis gibi hastalıkların patogenezinde rol aldığı düşünülen bir adipositokindir.Bu çalışmada amacımız sepsis tanısı alan hastalarda vücudun stres cevabında etkili olan kortizol ve anti-inflamatuvar etkili adiponektinin metabolik parametreler, inflamasyon ve prognoz ile ilişkisini araştırmaktı. Bu nedenle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım ünitesine ağır sepsis ve septik şok tanıları ile yatırılan 29 hasta, sepsis dışı bir nedenle yatırılan 23 hasta ve benzer yaşta ayaktan sağlıklı 24 kişi çalışmaya alındı. Üç grup arasında serum adiponektin düzeyi bakımından istatistiksel olarak farklılık yokken, ortalama adiponektin düzeyi septik şok grubunda bir miktar daha yüksekti. Sepsisten çıktıktan sonra bakılan serum adiponektin düzeyleri tanı anında bakılan düzeyine göre anlamlı artmış bulundu. Buna göre, adiponektinin inflamasyonu baskılamak ve vücuttaki dengeyi sağlamak için serum düzeylerinin arttığı kanısına vardık. Serum adiponektin düzeylerinin mortaliteye anlamlı bir etkisi olmadığını saptadık. Ancak, glukoz düzeyleri 200 mg/dl üzerinde olduğunda sağkalımı olumsuz etkilediğini bulduk.Sepsisli hastalarda sepsis olmayanlara göre serum kortizol düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Ek olarak, serum adiponektin düzeyi ile kortizol arasında pozitif bir korelasyon saptandı. Ayrıca, serum adiponektin düzeyi ile CRP düzeyi arasında negatif korelasyon mevcuttu.Tüm bu bulgular adiponektinin sepsiste inflamatuvar ve metabolik yanıtın bir parçası olarak rol oynadığını düşündürmektedir. Bulgularımız sepsisli hastalarda adiponektinin prognostik bir belirteç olarak kullanılabileceği kanısını uyandırsa da adiponektinin sepsiste prognostik bir belirteç ve tedavi seçeneği olarak kullanılabilmesi için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sepsis and septic shock are still the most important causes of mortality in intensive care units. For this reason, there is on-going research about new theurapeutic options and markers for diagnosis and prognosis of sepsis.Adiponectin is an adipocytokine which is secreted by adipose tissue and has anti-inflammatory, insulin sensitizing, anti-atherosclerotic effects and plays role in pathogenesis of diseases such as diabetes mellitus, metabolic syndrome, atherosclerosis, malignancy and sepsis.Our study was conducted with 29 patients who were being treated in internal medicine intensive care unit because of sepsis and septic shock, together with 23 patients still in intensive care, but hospitalized for an other reason than sepsis and healthy 24 controls who were being followed in outpatient clinics. Blood samples for clinical tests were taken at the time of admission to intensive care unit before any therapy.There was not any statistically difference in serum adiponectin levels between three groups but adiponectin levels were slightly higher among the patients with septic shock. In patients who recovered from septic shock, adiponectin levels were significanyly higher than the levels measured at the time of admission. According to this information, it was thought that adiponectin might have increased in order to supress the inflammation and restore homeaostasis and patients whose adiponectin levels didn?t increase enough might represent with worse clinical consequences. Moreover, it has been shown in our study that adiponectin levels and mortality don?t have a statistically significiant correlation. Serum adiponectin level had a positive correlation with serum cortisol levels and a negative correlation with serum CRP levels.All these findings have shown that adiponectin is playing role in sepsis as a part of immune and inflammatory response and it may be interpreted as a prognostic marker in septic shock. Our findings also show that we need more clinical studies to validate adiponectin as a prognostic marker and therapeutic target.