Pulmoner sarkoidozlu hastalarda altı dakika yürüme testi ve yaşam kalite anketi ile sağlık durumunun değerlendirilmesi
Six minutes walking test and medical condition determination with life quality questionnaire in patients those have pulmonary sarcoidosis
- Tez No: 248097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEMA OYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Altı dakika yürüme testi uygulanması kolay,basit, tekrar edilebilir ve egsersiz kapasitesini objektif olarakgösteren bir testtir. Klinik uygulamada giderek artan orandakullanılmaktadır. Çeşitli akciğer hastalıklarında fonksiyonel durumuobjektif olarak gösteren bir testtir. Bu çalışmadaki amacımızsarkoidozlu hastalarda;1-Ortalama altı dakika yürüme mesafesisini tespit etmek2-Sarkoidoizu olan hastalarda hastalığın evreleri, 6dym ve yaşam kaliteanketi sonuçları arasındaki ilişkiyi göstermek3-Pulmoner sarkoidozlu hastalarda egzersiz toleransını etkileyenfaktörleri belirlemek
Özet (Çeviri)
The six minutes walking test is an easy, simple,repeatable test which shows exercise capacity objectively. This is usedin clinical applications with an increasing rate. This is a test whichshows functional situation in various lung diseases. Our targets in thisstudy were:1.Determination of average 6 minute walk distance of the patients.2.The phases of the disease in the patients who have sarcoidosis,showing the relation between 6 minute walk distance and life qualityquestionnaire results.3.Specifying the factors that affect exercise tolerance in the patientshaving pulmonary sarcoidosis.